Pratylenchus thornei sher et allen (tylenchıda: pratylenchıdae)'a karşı myristica fragrans houtt (magnolıales: myrıstıcaceae) bitki ekstraktlarının nematisidal etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the effectiveness of myristica fragrans houtt (magnoliales: myristicaceae) plant extracts against pratylenchus thornei sher et allen (tylenchida: pratylenchidae)
  1. Tez No: 945720
  2. Yazar: FATMA GÜL KAMÇILAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE DİDEM SAĞLAM ALTINKÖY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Pratylenchus türleri tahıl ve baklagillerde önemli verim kayıplarına neden olmaktadır. Bu zararlılar ile mücadelede ruhsatlı bir pestisitin olmaması ve nematisitlerin insan ve çevre sağlığına olan olumsuz etkilerinden dolayı alternatif mücadele yöntemleri üzerine yoğunlaşılmıştır. Bu yöntemlerin başında bitki ekstraktları gelmektedir. Doğada bulunan birçok bitkinin içermiş olduğu sekonder bileşikler zararlılara karşı biyopestisit etki göstermektedir. Bu çalışmada Pratylenchus thornei Sher et Allen (Tylenchida: Pratylenchidae)'a karşı Myristica fragrans Houtt (Magnoliales: Myristicaceae)'ın metanol, aseton ve su ekstraktları in vitro ve in vivo (sera-saksı) koşullarda denenmiştir. In vitro çalışmalarda, M. fragrans'ın metanol, aseton ve su ekstraktlarının %1, %2.5, %5 ve %10'luk dozları uygulanmış ve deneme 5 tekerrür 2 tekrar halinde yürütülmüştür. In vitro koşullarda kurulan denemede ölüm oranları 24, 48 ve 72 saat sonunda belirlenmiştir. Deneme sonuçlarına göre en düşük ölüm oranı 24 saat sonunda %19.96 ile %1 su ekstraktında, en yüksek ölüm oranı ise 72. saat sonunda %1 aseton ekstraktında % 85.86 olarak belirlenmiştir. In vivo (sera/saksı) koşullarda ise denemeler tesadüf parselleri deneme deseninde 4 tekerrürlü olarak kurulmuş ve 2 kez tekrar edilmiştir. İnokülasyondan 10 hafta sonra kök ve toprak örnekleri alınmış ve mikroskop altında sayımlar yapılmıştır. Deneme sonucuna göre üreme oranı en düşük %10'luk su ekstraktında 0.48 ve en yüksek üreme oranı ise %1 su ekstraktında 0.94 olarak belirlenmiştir. Denemeden elde edilen bulgulara göre M. fragrans'ın metanol, aseton ve su ekstraktlarının P. thornei'yi baskıladığı tespit edilmiş olup Pratylenchus spp. mücadelesinde kimyasal pestisitlere alternatif olarak kullanılma potansiyeline sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pratylenchus species cause significant yield losses in cereals and legumes. No registered pesticide can control them, and due to the negative effects of nematicides on human and environmental health, studies are being carried out on alternative methods for their control. Plant extracts are the most important alternative control methods. Many natural plants contain secondary compounds that have biopesticide effects against pests. In this study, methanol, acetone and water extracts of Myristica fragrans Houtt (Magnoliales: Myristicaceae) were tested against Pratylenchus thornei Sher et Allen (Tylenchida: Pratylenchidae) in vitro and in vivo (greenhouse-pot) conditions. Under in vitro conditions, the 1%, 2.5%, 5%, and 10% doses of methanol, acetone, and water extracts of M. fragrans were applied against P. thornei, and the experiment was conducted with 5 replications and repeated twice. In the in vitro experiment, the mortality rates were determined at 24, 48, and 72 hours. According to the experimental results, the lowest mortality rate was 19.96% in the 1% water extract after 24 hours, while the highest mortality rate was determined to be 85.86% in the 1% acetone extract after 72 hours. In vivo (greenhouse/pot) conditions, the experiments were set up in a randomised block design with 4 replications and repeated 2 times. Ten weeks after inoculation, root and soil samples were taken, and counts were made under a microscope. According to the test results, the lowest reproduction rate was 0.48 in the 10% water extract, and the highest was 0.94 in the 1% water extract. According to the findings obtained from the experiment, it was determined that the methanol, acetone, and water extracts of M. fragrans suppressed P. thornei, and it has been identified as having the potential to be used as an alternative to chemical pesticides in the control of Pratylenchus spp.