Işık yayan organik molekül temelli mikrokristallerin oluşum süreçlerinin incelenmesi ve fiziksel olarak klonlanamayan fonksiyon uygulamaları
Investigation of the formation processes of light-emitting organic molecule-based microcrystals and applications in physically unclonable functions
  1. Tez No: 945721
  2. Yazar: ALEYNA ÖZBAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR ÖNSES, PROF. DR. HAKAN USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İçinde bulunduğumuz iletişim çağında, bilgiye, belgelere ve fiziksel ürünlere yönelik güvenlik ihtiyacı her geçen gün daha kritik hale gelmektedir. Bu tez çalışmasında, kendiliğinden oluşan organik moleküler mikrokristallerin oluşum süreçleri detaylı biçimde incelenmiş ve bu kristallerin yapısal özelliklerine dayanan özgün bir şifreleme yaklaşımı geliştirilmiştir. Kriptografik temel yapı taşları, malzeme odaklı, yenilikçi bir platform üzerinde kurgulanmış; yarıiletken özellik gösteren, ışıma yapabilen oligo(p-fenilenetinilen) türevi bir organik molekül tercih edilmiştir. Bu molekül, çözelti temelli yöntemlerle ince film olarak kaplanmış ve ardından çözücü buharı tavlama yöntemi uygulanarak, yüzeyde rastgele dağılım gösteren mikrokristallerin oluşumu sağlanmıştır. Kristal büyümesinin doğasında bulunan kaotik süreçler ve yüzeydeki ıslanmama istikrarsızlıkları, geometrik olarak eşsiz ve tekrarlanamaz mikrokristal örüntülerinin elde edilmesine olanak tanımıştır. Elde edilen bu kompleks mikrokristal yerleşimleri, yapısal renklenme özellikleriyle birlikte fiziksel olarak klonlanamayan fonksiyon (PUF) temelli güvenlik teknolojileri için ideal bir platform sunmuştur. Geliştirilen organik mikrokristal tabanlı PUF sisteminde, kimlik doğrulama, mikroskobik görüntülerin doğrudan dijital anahtarlara dönüştürülmesi yoluyla gerçekleştirilmiştir. Bu anahtarlar, ileri düzey görüntü işleme teknikleri ve derin öğrenme tabanlı algoritmalar aracılığıyla analiz edilerek, yüksek doğrulukla çalışan bir kimlik doğrulama sistemi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In the contemporary era of communication, the necessity for the protection of information, documents and physical products is becoming increasingly paramount. This thesis undertakes a detailed analysis of the formation of microcrystals, culminating in the development of a novel cryptographic approach based on the random structural properties of these crystals. The cryptographic building blocks are constructed on a material-oriented, innovative platform, with a semiconducting, luminescent oligo(p-phenylenethynylene) derivative organic molecule. The molecule is coated as a thin film by solution-based methods and then solvent vapor annealing is applied to form randomly distributed microcrystals on the surface. The chaotic processes inherent in crystal growth and surface dewetting instabilities allowed geometrically unique and unclonable microcrystal patterns to be obtained. The complex microcrystal arrangements, in conjunction with their structural coloration properties, provide an ideal basis for physically unclonable function (PUF)-based security technologies. In the developed organic microcrystal-based PUF system, the authentication is performed by directly converting microscopic images into digital keys. These keys are then processed by means of advanced image processing techniques and deep learning-based algorithms, resulting in a high-accuracy authentication system.