Yeraltı raylı sistem projelerinde geoteknik problemler ve çözümleri
Geotechnical problems and solutions in underground rail system projects
  1. Tez No: 945823
  2. Yazar: BÜŞRA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLAL AKBAY ARAMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Son yıllarda yeraltı raylı sistem projelerinde karşılaşılan geoteknik problemler, projelerin tasarım, inşaat ve işletme süreçlerini doğrudan etkileyen temel mühendislik zorlukları arasında yer almaktadır. Zemin stabilitesi, yeraltı suyu yönetimi ve kazı güvenliği gibi unsurların doğru şekilde yönetilmesi, süre, maliyet ve güvenlik hedeflerine ulaşmak açısından kritik öneme sahiptir. Bu kapsamda, zemin iyileştirme yöntemleri, risk yönetimi stratejileri ve multidisipliner yaklaşımlar, projelerin başarısında belirleyici rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasında, İstanbul'da inşa edilmekte olan bir yeraltı raylı sistem projesi özelinde, zemin koşullarının mühendislik tasarımı üzerindeki etkileri, uygulama sürecinde karşılaşılan zemin kaynaklı teknik zorluklar ve geliştirilen mühendislik çözümleri analiz edilmiştir. Sahadaki zemin davranışları, öngörülen tasarım verileriyle karşılaştırılmış, uygulama sırasında geliştirilen alternatif mühendislik çözümleri değerlendirilmiştir. Bu tez çalışması, bir yeraltı raylı sistem projesinin tüm istasyon hatları ve iş kalemleri ayrıntılı biçimde ele alındığı; böylece genelden özele indirgenen bir süreci sistematik olarak ortaya koyduğu bir derleme çalışması olarak sunulmuştur. Saha mühendisliği deneyimleri ve teorik analizlerin bir araya getirildiği bu çalışma, zemin kaynaklı belirsizliklerin etkin yönetimi için uygulanabilir ve sürdürülebilir çözümler ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the geotechnical problems encountered in underground rail system projects constitute fundamental engineering challenges that directly affect the design, construction, and operation processes of these projects. The proper management of factors such as soil stability, groundwater control, and excavation safety is of critical importance for achieving schedule, cost, and safety objectives. In this context, soil improvement methods, risk management strategies, and multidisciplinary approaches play a decisive role in the success of projects. This thesis analyzes the impacts of soil conditions on the engineering design, the soil-related technical challenges encountered during the implementation process, and the engineering solutions developed, specifically within the context of an underground rail system project under construction in Istanbul. The soil behavior on-site is compared with the predicted design data, and the alternative engineering solutions developed during implementation are evaluated. This thesis is presented as a compilation study that systematically reveals a process reduced from general to specific, in which the factors affecting the project design and implementation processes are examined in detail on a station basis, within the framework of all station lines and work items of an underground rail system project. This study, which brings together field engineering experiences and theoretical analyses, proposes applicable and sustainable solutions for the effective management of soil-related uncertainties.