Ultra geniş bant tabanlı kapalı alan konumlandırma sistemlerinde zaman bölmeli çoklu erişim
Ultra wideband based indoor positioning systems with time division multiple access
  1. Tez No: 945878
  2. Yazar: CAHİT TUZANE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANSAL GÜÇLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kapalı alanlarda hassas konumlandırma, operasyonel verimlilik, doğruluk ve güvenlik açısından giderek daha önemli ve kritik bir konu haline gelmiştir. Ultra geniş bant teknolojisi, yüksek hassasiyet, düşük gecikme süresi ve güvenilirlik gibi avantajlarıyla bu alanda güçlü ve etkili bir çözüm sunmaktadır. Ancak aynı ortamda birden fazla cihazın konumlandırılması gerektiğinde, haberleşme kanalının rastgele zamanlarda kullanılması nedeniyle sinyal çakışmaları meydana gelmektedir. Bu durum sistem performansını, konum doğruluğunu ve genel güvenilirliği olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmada, ultra geniş bant tabanlı kapalı alan konumlandırma sistemlerinde sinyal çakışmalarını önlemek, performansı optimize etmek ve sistem doğruluğunu artırmak amacıyla dinamik bir zaman bölmeli çoklu erişim yaklaşımı önerilmektedir. Önerilen yöntem, konumu belirlenmek istenen her bir donanımın yalnızca kendisine tahsis edilmiş belirli bir zaman diliminde haberleşme kanalını kullanmasını sağlayarak sinyal çakışmalarını büyük oranda azaltmaktadır. Zaman dilimlerinin dağıtımı için tüm sahayı kapsayacak şekilde stratejik olarak yerleştirilmiş donanımlar seçilerek yetkilendirilmektedir. Yetkilendirilmiş donanımlar, kendi arasındaki zaman senkronizasyonunu ve kanalı kullanacak donanımlar için zaman dilimi tahsisini yüksek doğrulukla sağlamaktadır. Kanalı kullanacak donanımların kendilerine atanan zaman diliminde haberleşmesi, mesafe ölçüm sinyallerinin kesintisiz, çakışmasız ve güvenli bir şekilde iletilmesini sağlamaktadır. Geliştirilen zaman bölmeli çoklu erişim tabanlı yaklaşım, gerçek zamanlı konumlandırma sistemlerinde yoğun ve karmaşık kapalı alanlarda yüksek doğruluk, güvenilirlik, esneklik ve etkin senkronizasyon sağlayarak, sinyal çakışması ve zaman senkronizasyonu gibi kritik problemlere etkili ve ölçeklenebilir bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Precise positioning in indoor environments has become an increasingly important and critical issue in terms of operational efficiency, accuracy, and safety. Ultra wideband technology offers a powerful and effective solution in this domain due to its advantages such as high precision, low latency, and reliability. However, when multiple devices need to be positioned within the same environment, signal collisions may occur due to the random access to the communication channel. This situation negatively affects system performance, positioning accuracy and overall reliability. In this study, a dynamic time division multiple access approach is proposed to prevent signal collisions, optimize performance, and enhance system accuracy in ultra wideband based indoor positioning systems. The proposed method significantly reduces signal collisions by ensuring that each device to be positioned accesses the communication channel only within its assigned time slot. To manage the distribution of time slots, certain devices strategically placed to cover the entire area are designated and authorized. These authorized devices ensure time synchronization among themselves and assign time slots to other devices with high precision. The communication of devices within their assigned time slots ensures that distance measurement signals are transmitted continuously, without collisions, and securely. The developed time division multiple access based approach provides a scalable and effective solution to critical issues such as signal collisions and time synchronization by offering high accuracy, reliability, flexibility, and efficient synchronization in real-time positioning systems operating in dense and complex indoor environments.