Obezite tedavisinde grup görüşmelerinin etkisi
The impact of group visits in obesity treatment
- Tez No: 946082
- Danışmanlar: DR. MERTHAN TUNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş: Obezite, küresel bir sağlık sorunudur ve etkin müdahaleler gerektirir. Multidisipliner yaklaşımla gerçekleştirilen grup görüşmeleri, yaşam tarzı değişikliklerini teşvik eden maliyet etkin bir yöntem olarak öne çıkar. Bu çalışma, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi obezite merkezinde yürütülen grup görüşmelerinin obez hastalarda antropometrik ve laboratuvar parametrelerini iyileştirmedeki etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Materyal ve Metot: Çalışma, etik onayın alınmasının ardından 01.03.2025-30.04.2025 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği'nde gerçekleştirilmiştir. Yaşam tarzı değişikliği stratejilerini içeren grup görüşmelerine katılan 73 obez hasta verisi çalışmaya dahil edilmiştir. Müdahale öncesi ve sonrası alınan antropometrik ölçümler (kilo, VKİ, bel çevresi, vücut yağ yüzdesi, yağsız vücut kütlesi) ve laboratuvar parametreleri (glukoz, lipid profili, tiroid fonksiyonları, böbrek fonksiyonları ve inflamatuar belirteçler) değerlendirilmiş ve istatistiksel programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların %74'ü kadındı, %69,9'u evli, ortalama yaş ise 49,45±11,26 olarak bulunurken, %38,4'ünün ailesinde obezite öyküsü vardı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity is a global health issue requiring effective interventions. Group visits conducted with a multidisciplinary approach have emerged as a cost-effective method to promote lifestyle changes. This study aims to evaluate the effectiveness of group visits conducted at the obesity center of Adana City Training and Research Hospital in improving anthropometric and laboratory parameters in obese patients. Materials and Methods: The study was conducted between March 1, 2025, and April 30, 2025, at the Family Medicine Clinic of Adana City Training and Research Hospital, following ethical approval. Data from 73 obese patients participating in group visits focused on lifestyle modification strategies were included. Anthropometric measurements (weight, BMI, waist circumference, body fat percentage, lean body mass) and laboratory parameters (glucose, lipid profile, thyroid function, renal function, and inflammatory markers) were assessed before and after the group visits and analyzed using a statistical software package. Results: Of the participants, 74% were female, 69.9% were married, with a mean age of 49.45 ± 11.26 years, and 38.4% had a family history of obesity.