Hüdâ Berakât'ın romanlarında iç savaş, göç ve travma (Teknik ve tematik inceleme)
Civil war, migration and trauma in Hüdâ Berakât's novels (Technical and thematic analysis)
  1. Tez No: 946085
  2. Yazar: SEYİT AHMET AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN UÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tez, çağdaş Arap edebiyatının önemli isimlerinden olan Lübnanlı yazar Hüdâ Berakât'ın romanlarında iç savaş, göç ve travma temalarını nasıl işlendiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaca yönelik olarak yazarın beş romanı incelenmektedir. Çalışmaya konu olan romanların ilk dördünün arka planında on beş yıl (1975-1990) süren Lübnan İç Savaşı vardır. Diğer romanın konusu ise 2010 yılında başlayan Arap Baharı sonrasında bazı Arap ülkelerinden Avrupa ülkelerine gerçekleşen göç olayıdır. Bu çalışmada iç savaş ve bunun bir sonucu olarak ortaya çıkan zorunlu göç ya da sürgünün bireyler ve toplum üzerinde bıraktığı psikolojik travmanın nasıl kurgulanarak işlendiği ele alınmakta; yazarın hayatı, edebî kişiliği, romanlarında kullandığı dil ve üslubu ile anlatım teknikleri analiz edilmektedir. Araştırmada metin çözümleme, karşılaştırmalı analiz ve tematik inceleme yöntemleri kullanılmakta; romanlarda tespit edilen özgün anlatım teknikleri örneklendirilerek yorumlanmaktadır. Hüdâ Berakât'ın çalışmaya konu olan romanları, Lübnan İç Savaşı'nın birey ve toplum üzerindeki psikolojik etkilerini derinlemesine ele alan güçlü anlatılar içermektedir. İç savaş, ekonomik nedenler, diktatoryal yönetimlerden ve toplumsal baskıcı ahlaki kurallardan kaçmak, özgürlük arayışı vb. nedenlerle yaşanan göç veya sürgünler sadece fiziksel bir mekân değişimi değil, aynı zamanda kimlik kaybı, yabancılaşma, aidiyet sorunu gibi etkileri olan yaşantılardır. Travmatik yaşantılar ve onun bireylerin hafızasında bıraktığı kalıcı etkiler karakterlerin iç dünyalarının şekillenmesinde etkin rol oynamaktadır. Tez, Hüdâ Berakât'ın edebî kişiliğinin tanıtılmasına ve eserlerinin Arap edebiyatı açısından sanatsal değerini ortaya koymaya katkı sunmaktadır. Elde edilen bulgular, çağdaş Arap edebiyatında savaş, göç ve travma temalarının nasıl işlendiğini anlamaya yönelik yeni bir perspektif ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to examine how the themes of civil war, migration, and trauma are represented in the novels of Hoda Barakat, one of the prominent figures in contemporary Arabic literature. To this end, five of the author's novels are analyzed. The backdrop of the first four novels under study is the Lebanese Civil War, which lasted for fifteen years (1975–1990). The subject of the other novel is the migration from some Arab countries to European countries following the Arab Spring that began in 2010. This study focuses on how civil war and the forced migration or exile resulting from it is fictionalized and narrated in terms of the psychological trauma it inflicts on individuals and society. The research also analyzes the author's life, literary identity, use of language and style, as well as her narrative techniques. The methodology of the study includes textual analysis, comparative analysis, and thematic interpretation, and it interprets the distinctive narrative techniques identified in the novels through specific examples. The novels by Huda Barakat discussed in this study contain powerful narratives that delve deeply into the psychological effects of the Lebanese Civil War on individuals and society. Migration or exile driven by factors such as civil war, economic hardship, authoritarian regimes, and oppressive moral codes is not merely a physical displacement but also an experience marked by identity loss, alienation, and issues of belonging. Traumatic experiences and their lasting effects on memory play a significant role in shaping the inner worlds of the characters. This dissertation contributes to the understanding of Huda Barakat's literary persona and the artistic value of her work within the context of Arabic literature. The findings offer a new perspective on how the themes of war, migration, and trauma are explored in contemporary Arabic literary discourse.