Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu neşriyat politikası ekseninde süreli yayınları (Gürbüz Türk Çocuğu, Çocuk, Ana ve Türk Kadını) (1926-1948)
Periodicals of the Turkish Child Protection Agency on the axis of publication policy (Gürbiz Türk Çocuğu, Çocuk, Ana and Türk Kadını), (1926-1948)
  1. Tez No: 946088
  2. Yazar: SEVİL KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Türk İnkılap Tarihi, Social Work, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Bu doktora tezi, Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu, yayın politikası ekseninde, kurumun süreli yayınları içerisinde yer alan Gürbüz Türk Çocuğu, Çocuk, Ana ve Türk Kadını Dergilerini, yayın politikalarını incelemeyi amaç edinmektedir. Yeni kurulan Cumhuriyette, çocuk refahı, çocuk koruma politikası ve sosyal hizmet alanında önemli bir rol üstlenen Çocuk Esirgeme Kurumu, bu bağlamda, neşriyat çalışmaları da yürütmüştür. Bu araştırma, Türkiye'de Çocuk Esirgeme Kurumu neşriyat politikası ekseninde, kurumun süreli yayınları Gürbüz Türk Çocuğu, Çocuk, Ana ve Türk Kadını Dergilerinin içeriğinde yer alan konulardan hareketle, işlenen dönemde kadına, çocuğa ve aileye ilişkin bakış açıları ortaya çıkarılarak, yayın politikası doğrultusunda, sosyal refah politikaları ve sosyal hizmet uygulama ve çalışmaları bağlamında, literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma modern devlet inşasında, modern çocuk ve aile inşasını Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu yayınları üzerinden okumak hedefindedir.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis aims to examine the publication policies of the Turkish Child Protection Agency, Gürbüz Türk Çocuğu, Çocuk, Ana and Türk Kadını Magazines, which are among the periodicals of the institution, in the context of its publication policy. The Child Protection Agency, which played an important role in the field of child welfare, child protection policy and social service in the newly established Republic, also carried out publications in this context. This research aims to contribute to the literature in the context of social welfare policies and social service practices and studies, in line with the publication policy of the Child Protection Agency in Turkey, in line with the publication policy of the institution's periodicals, Gürbüz Türk Çocuğu, Çocuk, Ana and Türk Kadını Magazines.