Osmanlı Devleti'nin Birinci Dünya Savaşı'nda Galiçya Cephesi'ndeki faaliyetleri
Activities of the Ottoman Empire on the Galicia Front in the First World War
  1. Tez No: 946097
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜGÜLSÜM CANDEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
1914-1918 yılları arasında gerçekleşen I. Dünya Savaşı sonucunda imparatorluklar yıkılmış yerine ulus devletler kurulmuş ve savaş sonunda imzalanan barış antlaşmalarının ağır şartları nedeniyle dünya, yaklaşık yirmi yıl sonra tekrar bir dünya savaşı yaşamıştır. Osmanlı Devleti; savaşa 30 Ekim 1914 tarihinde Almanya ve Avusturya-Macaristan'ın dahil olduğu İttifak bloğunda katılmıştır. Çanakkale Cephesi'nin 9 Ocak 1916 tarihinde kapanmasının ardından Çanakkale Cephesi'nde görev yapan en seçkin askerlerden oluşturulan 15. Kolordu, Ağustos 1916 tarihinde Galiçya Cephesi'ne gönderilmiştir. 1914 yılı Ağustos ayından beri Avusturya-Macaristan ile Rus birlikleri arasında muharebelerin yaşandığı Galiçya Cephesi'nde 15. Kolordu, yaklaşık bir yıl süreyle görev yapmış ve önemli muharebelere katılmıştır. Bu çalışmada; Osmanlı askerlerinin I. Dünya Savaşı'nda Galiçya Cephesi'ne gönderilme kararı, Galiçya Cephesi'nde oynadığı rolü, Galiçya Cephesi'nden ayrılma kararı arşiv belgelerinden yararlanarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of World War I, which took place between 1914 and 1918, empires collapsed and nation states were established instead, and due to the heavy conditions of the peace treaties signed at the end of the war, the world experienced a world war again after about 20 years. The Ottoman Empire joined the war on October 30, 1914 in the Alliance Bloc, which included Germany and Austria-Hungary. Following the closure of the Çanakkale Front on January 9, 1916, the 15th Corps, which was formed from the most elite soldiers serving on the Çanakkale Front, was sent to the Galician Front in August 1916. The 15th Corps served on the Galicia Front, where battles between Austro-Hungarian and Russian troops had been taking place since August 1914, for about a year and participated in important battles. In this study; the decision to send Ottoman soldiers to the Galician Front in World War I, Galicia the role he played in the Galician Front and his decision to leave the Galician Front are analyzed by using archival documents