Birinci Dünya Savaşı'nda Rusya'nın askerî stratejisi
Russia's militarily strategy during First World War
  1. Tez No: 451631
  2. Yazar: AHMET KARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNA ASKEROĞLU ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Tezimizde, Birinci Dünya Savaşına giden süreç ve bu süreçte Rusya'nın konumu, seferberlik hazırlıkları, savaş sonu istekleri ve bu istekleri elde edebilmek adına izlemiş olduğu strateji ele alınmıştır. Bu stratejinin Avrupa'da, Osmanlı coğrafyasında, Balkanlarda, Kafkasya ve İran'da doğurduğu etkiler üzerinde durulmuştur. Bu araştırma yapılırken çoğunlukla yabancı kaynaklar kullanılmıştır. Özellikle Prusya ve Galiçya cephesindeki savaşlar hakkında yerli kaynaklarda yeterli bilgi olmaması bizi yabancı kaynaklara yöneltmiştir. Rusya'nın bu savaştaki ana hedefi Osmanlı Devleti'ni yenerek İstanbul, Doğu Trakya ve Doğu Anadolu'yu ele geçirmekti. Rus Ordusu ile Osmanlı Devleti Prusya Cephesi hariç bütün cephelerde savaşmıştır. Bu bize nerde siklet merkezi oluşturacağımızı gösterdi. Özellikle 1914-1917 yılları arasında Rus devlet adamlarının (Çar II. Nikolay, Dışişleri Bakanı Sazonov, Bakanlar ve Büyükelçiler) aralarında yapmış oldukları yazışmalar, dönemi anlatan diğer yabancı kaynaklar ve bunun yanında yerli kaynaklar incelenerek Rusya'nın cephe cephe izlediği stratejiye cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
In our thesis, we focus on the process that lead to World War I and we analyzed the position, mobilization process, after war demands of Russia and the strategy she followed to accomplish her aims. Another important issue we look into our thesis is that the impact of this strategy on Europe, Ottoman Empire, Balkans, Caucasia and Iran. We mostly used the international resources while searching wars on every front. Especially in Galicia and Prussia fronts we mostly used international resources because there weren't enough information in local resources on this subject. Russia'a main aim on this war was defeating Ottoman Empire and capturing İstanbul, East Tracia and East Anatolia. With Russian troops Ottoman Empire clashed almost in every front except East Prussia. It showed us where to focus on. We sought an answer to the Russia'a strategy by analyzing each front. Especially the correspondences between Russian Officials between 1914-1917 (Tsar II. Nicholas, The Minister of Foreign Affairs Sazonov, other ministers and ambassadors) gave us direct answers. Also other international and local resources helped us to find her strategy during First World War.