Yerel basına göre Adana'da zeytincilik faaliyetleri (Yeni Adana, Demokrat Adana ve Bugün gazeteleri örneği 1935-1970)
Olive activities in Adana according to the local press (Yeni Adana, Demokrat Adana, Bugün newspapaers example 1935-1950)
- Tez No: 946105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜGÜLSÜM CANDEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yerel Basına Göre Adana'da Zeytincilik Faaliyetleri (Yeni Adana, Demokrat Adana ve Bugün Gazeteleri Örneği 1935-1970)" adlı bu çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme tekniği kullanılarak hazırlanmıştır. Çalışmada yerel Adana gazetelerinden Yeni Adana, Demokrat Adana ve Bugün gazetelerinin 1935- 1970 yıllarındaki nüshaları taranarak Adana'da zeytincilik ile ilgili haberler yoluyla Adana'da zeytin yetiştiriciliğinin bu dönemdeki durumu ve bunun basına yansıması incelenmiştir. Çalışmada ana kaynak olarak kullanılan yerel basın haberlerinin incelenmesinin yanı sıra konuyla ilgili yayımlanmış makale ve telif eserlerden de yararlanılmıştır. Böylece Akdeniz'in sık dallı yapraklarıyla her dönem yeşil kalmayı başarabilen karakteristik bitkilerinden biri olan zeytinin Adana ve çevresindeki yeri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yapılan bu çalışma ile Adana zeytinciliği ile ilgili literatürde var olduğu düşünülen boşluklar doldurulmaya çalışılarak literatüre katkı sağlamak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study titled“Olive Growing Activities Olive Activities İn Adana According To The Local Press( Yeni Adana, Demokrat Adana, Bugün Newspapaers Example 1935-1950)”was prepared using the qualitative research method of document analysis technique. The study examines the recent status of olive cultivation in Adana by scanning the news about Adana olive cultivation in the local Adana newspapers Yeni Adana, Demokrat Adana, and Bugün from the years 1935 to 1970 The sections of the study, along with the interpretation of newspaper articles, are supported by data obtained through scanning general networks, journals, articles, and copyrighted works. Thus, the aim was to reveal the place of the olive tree, a characteristic vegetation of the Mediterranean with its densely branched leaves remaining gren throughout every period, in Adana and its districts. This study aims to contribute to the literatüre by attempting to fill perceived gaps in the literatüre related to Adana olive cultivation.