Eş eğriler, doğal denklemler ve genelleştirilmiş cornu spiralleri
Congruent curves, natural equations and generalized cornu spirals
  1. Tez No: 946232
  2. Yazar: ŞERİFE ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MUAZZEZ ŞİMŞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bir eğrinin eğriliğini koordinat seçiminden ve parametrizasyondan bağımsız bir şekilde ifade eden denklemlere doğal denklemler denir. Düzlemde verilen bir eğri için bu tanım, eğrinin eğriliğinin yay uzunluğunun fonksiyonu olarak κ = f (s) şeklinde ifade edilmesine denktir. Birbirinden düzlemin bir izometrisi kadar fark eden eğrilere eş (kongrüent) eğriler denir. Bu tez çalışmasında, eğriliği yay uzunluğunun bir fonksiyonu olarak ifade eden doğal denklemlerden elde edilen eğrilere bir örnek olarak genelleştirilmiş Cornuspiralleri üzerinde duracağız. Daha sonra, verilen bir eğriden yeni eğriler üretmenin en temel yollarından biri olan ötelemeler ve dönmeler yardımı ile yani düzlemin izometrileri vasıtasıyla geometrik olarak invaryant olan eş eğriler üreteceğiz. Yani, Dillen'nın polinom spirallerini Gray'in Fresnel integralleri yardımı ile yaptığı parametrizasyonu kullanarak elde edeceğiz. Dahası, Dillen tarafından sınıflandırılan polinom spirallerinin grafiklerini çizerek eğrilerin eşliği kavramı ile bu çizimleri ilişkilendireceğiz.
Özet (Çeviri)
Equations that express the curvature of a curve independent of choice of the coordinates and the parametrization are called natural equations. For a given curve in the plane, this definition is equivalent to expressing the curvature of a curve as a function of arc length as κ = f (s). Curves that differ from each other by an isometry of the plane are called congruent curves. In this thesis, we will focus on generalized Cornu Spirals as an example of curves obtained from natural equations expressing curvature as a function of arc length. We will then generate geometrically invariant congruent curves with the help of translations and rotations. This is one of the most basic ways of generating new curves from a given curve, namely by means of isometries of the plane. That is to say, we will obtain Dillen's polynomial spirals using Gray's parametrization by means of Fresnel integrals. Furthermore, we will draw graphs of the polynomial spirals classified by Dillen and relate these graphs to the notion of congruence of curves.