Kırklareli ve Edirne'de kentsel yaşam: Sosyal ve mekânsal eşitsizliklerin algılanışı
Urban life in Kırklareli and Edirne: Perception of social and spatial inequalities
  1. Tez No: 946335
  2. Yazar: KADİR ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA ALARÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, Edirne ve Kırklareli kentlerinin kentleşme ve sosyal eşitsizlik bağlamında karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Şehirlerin sosyal, ekonomik ve mekânsal yapıları, kentleşme dinamikleri ve bu dinamiklerin toplumsal şekillenmelere etkisi çerçevesinde ele alınmıştır. Araştırma, nitel bir yaklaşımla yarı yapılandırılmış görüşme teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Edirne ve Kırklareli'nde yaşayan farklı sosyoekonomik ve demografik gruplardan bireylerle yapılan görüşmeler, kentlilik kimliği, sosyal eşitsizlik algısı, mekânsal tabakalaşma ve kentsel olanaklara erişim gibi temalar üzerine odaklanmıştır. Bu çalışma, Şehirlerin tarihsel ve ekonomik farklılıklarının, kentsel dinamikler üzerindeki etkilerini araştırmayı hedeflemiştir. Elde edilen bulgular, Edirne'nin tarihsel bir merkez olmasının sosyal ve mekânsal tabakalaşmayı nasıl şekillendirdiğini, Kırklareli'nin ise tarımsal ekonomiden modern kentsel yapıya geçişinin toplumsal eşitsizlikleri hangi yönlerden etkilediğini gözler önüne sermiştir. Araştırma sonucunda, kentsel politikaların şehirlerin sosyal ve ekonomik dokularına etkisi ve bu etkilerin sosyal eşitsizliklerin önlenmesi için önemli olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the cities of Edirne and Kırklareli in the context of urbanization and social inequality. The social, economic, and spatial structures of the cities, their urbanization dynamics, and the effects of these dynamics on social formations have been examined. The research was conducted using a qualitative approach through semistructured interview techniques. Interviews were carried out with individuals from different socioeconomic and demographic groups living in Edirne and Kırklareli, focusing on themes such as urban identity, perception of social inequality, spatial stratification, and access to urban amenities. This study aimed to reveal how the historical and economic differences between the two cities influence their urban dynamics. The findings demonstrate how Edirne's historical status as a central hub has shaped social and spatial stratification, and how Kırklareli's transition from an agricultural economy to a modern urban structure has impacted social inequalities. The research highlights the influence of urban policies on the social and economic fabric of cities and emphasizes the importance of these effects in preventing social inequalities.