Ahmed Fethi Paşa: Hayatı, diplomatik ve askerî faaliyetleri (1801-1858)
Ahmed Fethi Pasha: His life, diplomatic and military activities (1801-1858)
- Tez No: 946445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Tanzimat dönemi, Osmanlı Devleti'nde modernleşme sürecinin başlangıcını simgeleyen ve 1839 yılında Gülhane Parkı'nda okunarak ilan edilen Tanzimat Fermanı ile başlamıştır. Avrupa devletlerinin askerî, teknik ve ekonomik alanlardaki ilerleyişi karşısında çaresiz kalan Osmanlı kaybettiği gücü kazanabilmek ve varlığını sürdürebilmek için birtakım reform hareketlerine girişmiştir. Böylelikle başlayan reform atılımı ile Osmanlıda genel anlamda devlet ve toplum yeniden yapılandırılmaya çalışılmıştır. Yenileşme sürecinde bürokratlar devlet yönetiminde etkili bir konuma gelmişlerdir. Söz konusu olan bu dönemde Tanzimat Paşaları olarak bilinen Mustafa Reşid, Mehmed Emin Âli ve Fuad Paşalarla gücünü artıran Bâb-ı Âli karşısında gücünü korumaya çalışan muhafazakâr-saray grubunun özellikle hanedan damatlarının çetin mücadeleleri krize neden olmuştur. Osmanlı tarihinin bu döneminde reformist cenahın lideri Mustafa Reşit Paşa'nın siyasi iktidarının zirvede olduğu yıllarda muhalif grup içinde yer alan ve Sultan II. Mahmud'un kızı Atiyye Sultan ile yaptığı izdivaç ile Osmanlı Devlet geleneğinde etkin ve önemli bir ünvan olan damad-ı şehriyari sıfatını alan Ahmed Fethi Paşa bu çalışmanın konusu olacaktır. Çok kültürlü, ileri görüşlü, yenilikçi bir kişiliği olan Ahmed Fethi Paşa, Enderun'da eğitim alarak yıllarca devlet hizmetinde bulunmuş ve Batı da sefaret görevlerinde bulunduğu süreçte kültür, sanat ve eski eserler konusunda bilgi ve görgüsünü artırmış bir şahsiyettir. Paşa, Batı kültürüne olan hâkimiyetiyle dönemin diğer damatlarından farklı bir çizgide, yenilikçi bir anlayışa sahiptir. Ahmed Fethi Paşa, Meclis-i Vâlâ azalığı, reisliği, ölünceye kadar sürdürdüğü tophane müşirliği görevine üç defa atanmış çok yönlü devlet adamlarımızdandır. Bu çalışmada, Fethi Paşa'nın Tanzimat dönemi içerisinde devlet kademesindeki yurtiçi ve yurtdışı görevleri; görev esnasındaki faaliyetleri, modernleşme alanındaki katkıları dönem içerisinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Tanzimat period began with the Tanzimat Edict, which symbolized the beginning of the modernization process in the Ottoman Empire and was proclaimed in Gülhane Park in 1839. The Ottoman Empire, helpless in the face of the European states military, technical, and economic advances, embarked on several reform movements to regain its lost power and maintain its existence. Thus, with the reform initiative that started, an attempt was made to restructure the state and society in the Ottoman Empire in general. During the renewal process, bureaucrats gained an effective position in the state administration. In this period, the fierce struggles of the conservative palace group, especially the dynasty sons-in-law, who tried to maintain their power against the Bâb-ı Âli, which was increasing its power with Mustafa Reşid, Mehmed Emin Âli, and Fuad Pashas known as the Tanzimat Pashas, caused a crisis. During this period of Ottoman history, the leader of the reformist wing, Mustafa Reşid Pasha, was in the opposition group when his political power was at its peak, and Ahmed Fethi Pasha, who received the title of 'damat-ı şehriyari', a practical and essential title in the Ottoman State tradition, with his marriage to Sultan Mahmud II's daughter, Atiyye Sultan, will be the subject of this study. Ahmed Fethi Pasha, who had a multicultural, forward-thinking, and innovative personality, was a person who received education at Enderun and served the state for many years and increased his knowledge and experience in culture, art, and ancient artifacts during his embassy duties in the West. Pasha has an innovative understanding that is different from that of other sons-in-law of the period, with his dominance in Western culture. Ahmed Fethi Pasha is one of our versatile statesmen, appointed three times as a member of the Meclis-i Vâlâ, the president and the field marshal of the tophane, and he continued until his death. In this study, Fethi Pasha's domestic and international duties at the state level during the Tanzimat period, his activities during his duty, such as his role in the modernization of the military and his contributions to the restructuring of the state administration, and his contributions to modernization are discussed during the period.