Osmanlı'dan Cumhuriyet'e İzmir'de Fransız Katolik misyonları (1840 –1938)
From the Empire to the Republic, French Catholic missions in İzmir (1840-1938)
- Tez No: 946456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 500
Özet
Bu araştırma, 1840-1938 yılları arasında İzmir'de faaliyet gösteren Fransız Katolik misyonlarının örgütlenme yapıları, faaliyetleri, Osmanlı Devleti ve Cumhuriyet yönetimleriyle olan ilişkileri ve bu kurumların İzmir'in toplumsal yapısı üzerindeki etkilerini incelemektedir. Fransız misyonerlik örgütleri, temel olarak eğitim, öğretim ve sağlık hizmeti gibi hayırseverlik faaliyetleri yürütmekle birlikte, 19. yüzyılda Fransız emperyalist yayılmacılığının bir aracı olarak da işlev görmüşlerdir. Ayrıca, Katolikliğin sevdirilmesi ve yayılması için de çaba harcamışlardır. Dolayısıyla, Fransız Katolik misyonlarının İzmir'e gelişi ve faaliyetleri, Fransa'nın 19. yüzyıldaki enformel kolonyalist politikalarının bir parçasıydı. Osmanlı makamları, Fransız konsolosları ve Fransız Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla bu kurumları denetlemeye çalışmış ancak başarılı olamamıştır. Araştırmada incelenen beş Fransız Katolik misyonu, Lazaristler, Filles de la Charité, Freres des Ecoles Chretiennes, Dame de Sion ve Soeurs de Saint Joseph de l'Apparition, İzmir'de Fransız Katolik varlığının en önemli temsilcileridir. Bu misyonların istatistikleri, İzmir'in demografik dönüşümünü de yansıtmaktadır. Fransız Katolik misyonlarının İzmir'deki faaliyetleri, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde, Mütareke, Milli Mücadele ve Cumhuriyet'in ilk on beş yılında önemli değişimler geçirmiştir. Özellikle 1922 yılındaki İzmir Yangını, bu kurumların fiziksel yapılarına zarar vermiş ve hitap ettikleri toplumsal kesimler üzerinde etkili olmuştur. Cumhuriyet döneminde, Türk hükümetleri yabancı kurumları denetim altına alma politikası izlemiş ve Fransız Katolik kurumlarının faaliyetlerini sınırlandırmıştır. Maarif istatistikleri ile Fransız arşiv belgeleri karşılaştırıldığında, Cumhuriyet yönetimlerinin bu kurumları denetleme konusunda başarılı olduğu görülmektedir. Bu tez, İzmir'deki Fransız Katolik misyonlarının tarihsel gelişimini, örgütsel yapılarını, faaliyetlerini, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerindeki değişimlerini ayrıntılı bir şekilde ele alarak, Osmanlı coğrafyasındaki Katolik misyonerlik faaliyetlerine de ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study examines the organizational structures, activities, relations with the Ottoman Empire and the Republican administrations, and the impact on the social fabric of İzmir of the French Catholic missions active in the city between 1840 and 1938, based on French diplomatic archival documents. While the French missionary organizations were primarily engaged in charitable activities such as education, teaching, and healthcare services, they also functioned as instruments of French imperial expansion in the 19th century, driven by their own agendas to promote and spread Catholicism. The arrival and activities of French Catholic missions in İzmir were thus part of France's informal colonial policies in the 19th century. The Ottoman authorities attempted to monitor these institutions through French consuls and the French Ministry of Foreign Affairs, but ultimately did not succeed in fully supervising and controlling them. The five French Catholic missions examined - the Lazarists, Filles de la Charité, Frères des Écoles Chrétiennes, Dames de Sion, and the Sœurs de Saint Joseph de l'Apparition mission - were the most prominent representatives of the French Catholic presence in İzmir, and their activities and statistics reflect the demographic transformation of the city. The activities of French Catholic missions in İzmir underwent significant changes during the late Ottoman period, the Armistice years, the Turkish War of Independence, and the first fifteen years of the Republic. The Great Fire of İzmir in 1922 had a significant impact on their physical infrastructure and the communities they served. During the Republican period, Turkish governments pursued policies to bring foreign institutions under state supervision and restricted the activities of French Catholic institutions, and the research suggests that the Republican administrations were more successful in controlling these institutions compared to the Ottoman authorities. The thesis sheds light on Catholic missionary activities throughout the Ottoman lands by thoroughly examining the historical development, organizational structures, activities, and changes experienced by the French Catholic missions in İzmir during the Ottoman and Republican eras.