Türkiye'de pole spor branşı ile ilgilenen sporcuların öz güven ve öz saygı düzeylerinin incelenmesi
Exploring the self-esteem and self-confidence levels of athletes engaged in pole sports in Turkey
  1. Tez No: 946460
  2. Yazar: ÖZGE DAMAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE ORTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Spor, Ballet and Dance, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışma Türkiye'deki tüm pole sporcularının öz güven ve benlik saygısı düzeylerinin incelenmesini hedeflemiştir. Bu amaçla araştırmacı tarafından hazırlanan Katılımcı Onam ve Kişisel Bilgi Formu, Rosenberg tarafından oluşturulmuş Benlik Saygısı Ölçeği ve Ahmet Akın tarafından oluşturulmuş Öz Güven Ölçeği, Türkiye'deki ulaşılabilen tüm pole sporcularına online olarak uygulanmıştır. Yapılan web araştırması sonucu tüm spor okullarının, ulaşılabilen tüm sporcularına ulaşıldığı varsayılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS programı ile incelenmiş ve veri toplanan 126 sporcunun 122'sinin öz güven düzeyi, ölçekte belirtilen sınırın üzerinde yani yüksek düzeyde bulunmuştur. 4'ünün ise öz güven düzeyi ölçekte belirtilen sınırın altında yani düşük düzeyde bulunduğu görülmüştür. Bu 4 sporcunun da kişisel bilgi formuna bakıldığında pole spor yapma süresinin, en kısa işaretlenebilecek seçenek olan 1-4 yıl olarak işaretledikleri verisine ulaşılmış ve bu durum da katılımcıların pole spora yeni başlamış olabileceklerini düşündürmüştür. 126 sporcunun 126'sının da Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği'nin Benlik Saygısı alt boyutunun ölçekte belirtilen sınırda veya üzerinde bulunmuştur ve tüm katılımcıların benlik saygısının orta düzeyde veya yüksek düzeyde olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Tüm bunların sonucunda pole spora katılım sağlayanların öz güven ve benlik saygısı seviyelerinin yüksek olduğu ve pole spor yapma süresi uzadıkça öz güven ve benlik saygısı seviyelerinin yükseldiği düşünülmektedir. Pole sporun benlik saygısı ve öz güven gelişimi için bir araç olarak kullanılabileceği düşünülmekte ve önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate the self-confidence and self-esteem levels of all pole athletes in Turkey. For this purpose, the Researcher's Participant Consent and Personal Information Form, Rosenberg's Self-Esteem Scale, and Ahmet Akın's Self-Confidence Scale were administered online to all accessible pole athletes in Turkey. Due to the absence of an official pole sports federation in Turkey, official figures regarding the number of athletes could not be obtained. Based on a web survey, it is assumed that all sports schools reached all accessible athletes. The collected data were analysed using the SPSS program, revealing that out of the 126 surveyed athletes, 122 had a high level of self-confidence above the specified threshold on the scale. 4 athletes had a low level of self-confidence below the specified threshold on the scale. Upon reviewing the personal information forms of these 4 athletes, it was noted that their duration of pole sports practice was marked as the shortest selectable option of 1-4 years, indicating that these participants might have recently started pole sports. All 126 athletes also scored at or above the threshold of the Self-Esteem subscale of the Rosenberg Self-Esteem Scale, indicating that all participants had moderate or high levels of self-esteem. As a result, it is observed that participants engaging in pole sports have high levels of self-confidence and self-esteem, and as the duration of pole sports practice increases, self-confidence and self-esteem levels rise. It is suggested that pole sports can be used as a tool for the development of self-esteem and self-confidence.