J. S. Bach'ın BWV 1001 Füg Keman Partisyonu ile BWV 1000 Füg lavta partisyonlarının karşılaştırılması
The comparison of J. S. Bach's BWV 1001 Fugue violin score with that of BWV 1000 Fugue lute
- Tez No: 946459
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Johann Sebastian Bach'ın lavta üzerindeki icracı yönü pek bilinmese de lavta ile ilişkisi veya lavta ile gerçekleştirmek istediği düzenlemeler, onun lavtaya olan yakınlığını ve ilgisini göz önüne sermektedir. Bu ilgi, onu dönemin meşhur lavta icracıları ve bestecileri ile bir araya getirmiş, yeni teknikler ve üslupları üretmesine sebebiyet vermiştir. Bach'ın lavtaya olan ilgisi bununla da sınırlı kalmamış, ona ait olduğu düşünülen (Lautenwerck) lavta çembalosu adında bir çalgı geliştirmiş ve bu çalgıda yapmış olduğu bazı düzenlemeler ve yenilikler ile lavtayı dönemin çağdaş müzik yapısına uygun hale getirmiştir. Nitekim lavta tabülatürü temasında da diğer tabülatürlerin haricinde Bach'ın kendine özgü farklılıklar yarattığı görülmektedir. Bu farklılıklar, Bach'ın BWV 1001 Füg keman partisyonu ile BWV 1000 Füg lavta partisyonlarını karşılaştırıldığında açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the performer aspect of Johann Sebastian Bach on the lute is not well known, his relationship with the lute or the arrangements he wanted to make with it reveal his closeness and interest in the lute. This interest brought him together with the famous lute players and composers of the period and caused him to produce new techniques and styles. However, Bach's interest in the lute was not limited to this; he developed an instrument called the lute harpsichord (Lautenwerck), which is thought to belong to him, and with some arrangements and innovations he made on this instrument, he made the lute suitable for the contemporary musical structure of the period. As a matter of fact, with respect to lute tabulation, it is seen that Bach created unique and distinctive differences apart from other tabulations. These differences are clearly seen when it is compared Bach's BWV 1001 Fugue