Yezid bin Abdülmelik ve dönemi (IX. Emevi halifesi)
Yazıd bin abdulmalik and his turn
- Tez No: 94651
- Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
113 ÖZET Yezid b. Abdülmelik, Ömer b. Abdülaziz'in ölümü üzerine 25 Recep 101/9 Şubat 720'de dokuzuncu Emevî Halifesi unvanıyla devlet başkanı olmuştur. Oyuna, eğlenceye, nefsine düşkün bir karektere sahip olan Yezid, bu uğurda büyük miktarlar para harcamış, müsrif davranmıştır. Bu gidişatından rahatsız olan kardeşi Mesleme, onu bulunduğu makama uygun davranmadığı ve devlet işleriyle yeterince ilgilenmediği için uyarmıştır. Yaklaşık dört yıllık hilafet süresi içerisinde çeşitli iç karışıklıklar yaşanmıştır. Temelinde Kayslı-Kelbli mücadelesi bulunan Yezid b. Mühelleb isyanı ve Yezid'i Halife olarak görmek istemeyen Haricîlerin isyanları, bu iç karışıklıkların başında gelmektedir. Ömer'in barışçı ve adaletli tavrıyla nisbeten sakinleşen çeşitli muhalefet grupları, Yezid'in, uygulamalarıyla yeniden siyasî alanda kendini göstermeye başlamış. Haricîler bunun bir örneği olurken, katı Kayslılığı ile bilinen Ömer b. Hubeyre'yi Irak'a Vali yapması ve onun oradaki Kayslı yanlısı uygulamaları bunun başka bir örneğini oluşturmuştur. Yezid gerek Mühellebiler ailesinin siyasi alandan silinmesiyle, gerekse Irak Valisinin uygulamalarıyla, küllen-meye başlamış köklü bir çekişme olan Kayslı-Kelbli (Yemenli-Murdarlı yada Güneyli Araplar-Kuzeyli Araplar) çekişmesinin de yeniden alevlenmesine neden olmuştur. Daha önceki dönemde uygulamaya konulan vergi politikasını da tamamen değiştirmiş ve mevali dediğimiz Arap olmayan Müslümanlardan yeniden vergi almaya başlamıştır. Bu uygulama Yezid'in Kuzey Afrika Valisi'nin Berberîlerce katledilmesinin nedenleri arasındadır.114 Yezid uyguladığı bu iç politikalarıyla ve veliaht tayin ettiği oğlu Velid'in kötü yönetimiyle Emevîlerin çöküşünde de etkili olmuştur. İster iç karışıklıklar nedeniyle, isterse Yezid'in devlet yönetiminde sergilediği ilgisiz tutum nedeniyle olsun dışarıda da önemli bir fetih gerçekleştirilememiştir. Ancak bu dönemin en çetin mücadelelerinin geçtiği Hazar cephesinde, tecrübeli komutan Cerrah sayesinde nispî bazı başarılar kazanılmıştır. Bizans ve Endülüs cephelerinde ise bu dönemde kayda değer önemli bir gelişme görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
115 SUMMARY Yazid b. Abdulmalik, became the Head of State with the title of the nineth Umayyad Caliph in year 25 Rajab 101 (Hijri)/February 9th, 720. After the death of Omar b. Abdulaziz. Yazid, who was fond of games, entertainment and addicted to his desires has spent a lot of money in favour of these desires and he was prodigal. His brother Mesleme who was disturbed by his behaviours, has warned him to act appropriate to his post and to deal with state affairs. During four years of his reign, some interior troubles arose. The rebellion of Yazid b. Muhallab, which was based on Qays and Kelbî tribes quarrel and the rebelion of the Kharijis are among these interior troubles. Various opposition groups which were calmed by the peaceful and righteous rule of the Caliph Omar, were activised by Yazid again. The Kharijis are an example for this situation. The appointment of Omar b. Hubeyre, who was a hard Qaysi supporter, as o goveernor to Iraq and his achievement in favour of Qays is an another example of this situation. Yazid, both with the disappearance of the Muhallabi family from the politici area and with thi achievements of the governor of Iraq, has caused the raise of the Qays and Kelbî quarrel (Yemenî-Mudhari or Southern Arabs-Northern Arabs) which was once disappeared. He has completely changed the tax system that was get by Omar b. Abdulaziz and started to collect taxes from non-Arab Moslems called Mawalis. This application was the reason of the murder of Yazid's North Africa governor by the Berberis. Yazid has caused the fall of the Umayyad dynasty with these interior politics and the badly administration of the country by his son Walid who he appointed as a caliph.116 Both because of internal troubles and the unconcerned rule of Yazid, there was no important conquests abroad. But in the Caspean front where the toughest fightings went on, partial success was gained by the experinced commander Cerrah. In the Byzantine and Andalusia fronts there wasn't an important development in this period.