Abdullah b. Zübeyr ve İslam tarihindeki yeri
Abd Allah Ibn al-Zubayr and his role in Islamic history
  1. Tez No: 804078
  2. Yazar: MEHMET SALİH GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 422
Özet
Bu çalışmada, abâdileden sayılan ve dokuz yıl boyunca Mekke'de halifelik yapmış olan (64-73/683-692) Kureyş kabilesinin Esedoğulları koluna mensup Abdullah b. Zübeyr b. Avvâm'ın hayatı, kişiliği ve İslam tarihindeki yeri ele alındı. Araştırıcı (neden-nasılcı) tarih yazım usulüyle kaleme alınan bu çalışmada, nitel araştırma yöntemi kullanıldı. Nitel araştırma yöntemleri içerisinde ise“doküman incelemesi”tekniği kullanıldı. Temelde Abdullah b. Zübeyr'in hayatı ve İslam tarihindeki konumu ile sınırlı olan bu çalışmanın odak noktasını ise onun dokuz yıllık halifelik dönemi oluşturdu. Bu bağlamda ilk olarak onun kabilesi ve ailesi tanıtıldıktan sonra halifelik öncesi hayatı ele alındı. Daha sonra halifelik dönemi ayrıntılı bir şekilde incelendi. Abdullah b. Zübeyr'in halifeliği döneminde hem Emevî halifeleriyle olan mücadelesi hem de dönemindeki muhalif gruplarla olan münasebeti ortaya konuldu. Daha sonra kurmuş olduğu devletin, oldukça geniş sınırlara ulaşmasına rağmen, dokuz yıl gibi kısa sayılabilecek bir sürede nasıl ve neden yıkıldığına dair soruların cevaplarına yoğunlaşıldı. Son olarak onun şahsiyeti ve ilmî yönü üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
This study examines the life, personality, and significance of Abdullah ibn Zubayr ibn al-ʿAwwām, belonging to the Asadullah branch of the Quraysh tribe, who is considered one of the abādila (Abdullahs) and served as the caliph in Makkah for nine years (64-73/683-692). Written in a research-oriented (causal) historical writing style, this study employs a qualitative research method, specifically the technique of“document analysis.”While the study primarily revolves around Abdullah ibn Zubayr's life and his position in Islamic history, the main focus is on his nine-year caliphate period. In this context, after introducing his tribe and family, his pre-caliphate life is examined. Subsequently, his caliphate period is analyzed in detail. The study highlights Abdullah ibn Zubayr's struggle with the Umayyad caliphs and his relationship with the opposing groups during his caliphate. Furthermore, it delves into the reasons behind the collapse of the state he established, despite its expansion to significant territories within a relatively short span of nine years. Lastly, emphasis is placed on his personality and scholarly attributes.