Tam olmayan beta fonksiyonu üzerine bazı sonuçlar
Some results on the incomplete beta function
  1. Tez No: 946545
  2. Yazar: GÜLDENİZ PAŞAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu tezde beta ve tam olmayan beta fonksiyonu ile bu fonksiyonların kısmi türevlerinin neutrix calculus kullanılarak daha geniş bir küme üzerinde nasıl tanımlanabileceğinin verilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca beta ve tam olmayan beta fonksiyonlarının kısmi türevlerinin tanımından elde edilen teoremlere ve sonuçlara yer verilmesi hedeflenmektedir. Materyal ve Yöntem: Konu ile ilgili yazılmış tüm makale ve kitaplar araştırmanın materyalleridir. Araştırma tekniği olarak kaynaklar kısmında verilen makaleler incelenmiş, sonrasında da matematiksel ispat yöntemleri kullanılarak çalışma yürütülmüştür. Bulgular: Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünün ardından ikinci bölümde tezde kullanılan kaynak özetlerine yer verilmiştir. Bu bölümde, beta fonksiyonu, tam olmayan beta fonksiyonu, neutrix ve neutrix limit kavramları tanıtılmıştır. Daha sonra beta fonksiyonunun ve tam olmayan beta fonksiyonunun kısmi türevlerinin tanımları verilmiş ve negatif tamsayı değerleri için bu fonksiyonların ve kısmi türevlerininin nasıl tanımlanabileceğine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, neutrix kavramı kullanılarak beta ve tam olmayan beta fonksiyonlarının ve kısmi türevlerinin bazı değerleri için elde edilen teoremler ve sonuçlar sunulmuştur. Sonuç: Bu tez çalışmasında beta fonksiyonu ve tam olmayan beta fonksiyonu tanıtılmış ve neutrix calculus yardımıyla özellikleri detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca bu tanımlar yardımıyla elde edilen teoremler ve sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This thesis aims to define the beta and incomplete beta functions, as well as the partial derivatives of these functions, over a broader domain by using neutrix calculus. Additionally, the theorems and results derived from the definitions of the partial derivatives of the beta and incomplete beta functions will be presented. Material and Methods: All articles and books related to the topic constitute the research materials. As a research technique, the articles listed in the references section were reviewed, and thereafter the study was conducted using mathematical proof methods. Results: This thesis consists of four chapters. Following the introduction, the second chapter provides summaries of the sources used in the thesis. In this chapter, the concepts of the beta function, incomplete beta function, neutrix, and neutrix limit are introduced. Then, the definitions of the partial derivatives of the beta and incomplete beta functions are given, and how these functions and their partial derivatives can be defined for negative integer values is discussed. In the third chapter, theorems and results obtained for certain values of the beta and incomplete beta functions and their partial derivatives using the concept of neutrix are presented. Conclusion: In this thesis study, the beta function and the incomplete beta function are introduced, and their properties are examined in detail with the aid of neutrix calculus. Additionally, the theorems and results obtained through these definitions are presented.