Beyaz yaka çalışanların iklim değişikliği anksiyetesi seviyelerinin iş tatmini, yeşil örgütsel davranış ve yaşam doyumu ile ilişkisi
The relationship between climate change anxiety levels of white-collar employees and job satisfaction, green organizational behavior, and life satisfaction
- Tez No: 946607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYMİ DOENYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dengesi hızla bozulmaya devam eden iklimin etkileri konusunda yaşanan anksiyete, yani“iklim değişikliği anksiyetesi”, insanlar üzerinde fizyolojik ve psikolojik etkiler meydana getirmektedir. İklim değişikliği anksiyetesi kavramının hem iş tatmini ve yaşam tatmini ile ilişkisini ortaya koyarak bireysel psikoloji açısından değişkenleri açıklaması hem de yeşil örgütsel davranış ile ilişkiyi ortaya çıkararak örgütsel psikoloji açısından literatüre katkı sağlaması önemlidir. Bu araştırmanın amacı, henüz bir çözüme ulaşmamış iklim değişikliğinin beyaz yaka çalışanlardaki yansımalarını incelemek ve bu çalışanların iklim değişikliği anksiyetesi seviyeleri ile iş tatminleri, yaşam doyumları ve yeşil örgütsel davranışları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırmanın örneklemi Türkiye'de farklı şirketlerde çalışan 20-61 yaş aralığındaki 250 kadın, 260 erkek olmak üzere 510 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılardan Kişisel Bilgi Formu, İklim Değişikliği Anksiyetesi Ölçeği, İş Tatmini Ölçeği, Yeşil Örgütsel Davranış Ölçeği ve Yaşam Tatmini Ölçeği ile veri toplanmıştır. Araştırmada kadınların iklim değişikliği anksiyetesini erkeklere göre daha yüksek yaşadığı bulunmuştur. Kadınlar hem iklim değişikliği anksiyetesini konsantrasyon, uyku gibi konularda (bilişsel alt boyut) hem de iklim değişikliği kaynaklı sosyalleşme ve çalışma süreçlerinde (işlevsel alt boyut) erkeklerden daha çok yaşamaktadır. Eğitim seviyesi, pozisyon seviyesi, refah seviyesi ve iklim değişikliği arasında ilişki bulunmamıştır. İklim değişikliği anksiyetesi ile iş tatmini arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. İklim değişikliği anksiyetesinin bilişsel alt boyutu ile yaşam doyumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmazken iklim değişikliği anksiyetesinin işlevsel alt boyutu arttıkça yaşam tatmininin azaldığı bulunmuştur. İklim değişikliği anksiyetesi arttıkça kişilerin yeşil örgütsel davranışlarının arttığı bulunmuştur. Bu araştırmada elde edilen sonuçların, şirketlerdeki yeşil örgütsel davranış süreçlerini ve psikolojik iyi oluş programlarını destekleyebileceği, buna ek olarak iklim değişikliği anksiyetesini farklı meslek gruplarında araştırmaya yönelik yapılacak çalışmalara ışık tutabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Anxiety about the rapidly worsening climate, termed“climate change anxiety”, has physical and psychological effects on individuals. It is important that the concept of climate change anxiety explains the variables in terms of individual psychology by revealing its relationship with job satisfaction and life satisfaction, and contributes to the literature in terms of organizational psychology by revealing the relationship with green organizational behavior. This study focused on how climate change, which still does not have a real solution, influences the lives of white-collar workers. Specifically, it examines the relationship between their levels of climate change anxiety and their job satisfaction, life satisfaction, and green organizational behaviors. Data was collected from 510 participants, 250 women and 260 men, aged between 20 and 61, who were white-collar workers in different companies across Turkey. The tools used included a Personal Information Form, the Climate Change Anxiety Scale, Job Satisfaction Scale, Green Organizational Behavior Scale, and Life Satisfaction Scale. Women reported experiencing higher levels of climate anxiety than men, both in terms of it affects their concentration and sleep (cognitive impairment) and it impacts their social and work lives (functional impairment). No statistically significant relationship was found between climate change anxiety and factors like education level, job position, or income level. Meaning that climate change anxiety did not different by education level, position level, and income level. There was no statistically significant relationship between climate change anxiety and job satisfaction. While there was no statistically significant relationship between the cognitive sub-factor of climate change anxiety and life satisfaction, it was found that as the functional sub-factor of climate change increases, life satisfaction decreases. As climate change anxiety increased in both cognitive and functional subfactor, individuals were found to exhibit greener organizational behavior. These findings can guide companies in supporting green organizational behavior processes and psychological well-being programs, and they can inform future studies to investigate the existence of climate change anxiety in different occupational groups.