Yanmış çam odunu ve lignoselülozik artıklardan lif levha üretimi üzerine araştırmalar
Researches on fiberboard production from burned pine wood and lignocellulosic residues
  1. Tez No: 946623
  2. Yazar: BARIŞ ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde sürdürülebilir ve çevre dostu malzemelerin kullanımı, ahşap esaslı kompozit malzeme üretiminde giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu bağlamda, geleneksel olarak kullanılan çam odununa alternatif olarak tarımsal atıkların değerlendirilmesi hem ekonomik hem de ekolojik açıdan önemli avantajlar sunmaktadır. Bu çalışmada, çam odunu lifleri (%70, %50, %30, %10), kenevir sapı lifleri (%10, %30, %50, %70, %80), yanmış çam odunu lifleri (%10) ve elekaltı tozu (%10) karışımı ile imal edilen lignoselülozik levhaların fiziksel ve mekanik özellikleri araştırılmıştır. Üretimde bağlayıcı olarak %58'lik üre-formaldehit tutkalı kullanılmıştır. Levhalar üzerinde TS EN 319 standardına göre çekme dayanımı, TS EN 310 standardına göre eğilme ve elastikiyet modülü, TS EN 317 standardına göre şişme ve su alma özellikleri test edilmiştir. Elde edilen bulgular, kenevir oranı arttıkça levhaların mekanik özelliklerinde belirgin düşüşler yaşandığını; özellikle iç çekme, yüzey çekme ve eğilme dayanımının azaldığını göstermektedir. Buna karşılık, fiziksel özellikler bakımından kenevir oranı yüksek levhalarda şişme ve su alma oranlarının önemli ölçüde arttığı gözlenmiştir. Yanmış odunun termal bozunmaya uğramış yapısı, özellikle hemiselüloz kaybı ve lignin yapısında meydana gelen çapraz bağlanmalar nedeniyle liflenebilirliği azaltmakta, liflerin mekanik bağ kurma kapasitesini sınırladığı görülmektedir Sonuç olarak, %10–%20 oranında kenevir içeren karışımlar, hem dayanım hem de boyutsal kararlılık açısından uygun sonuçlar vermiştir. Bu oranların üzerindeki katkılar ise levha performansını olumsuz yönde etkilemiştir. Çalışma, atık tarımsal liflerin sınırlı oranlarda kullanımıyla sürdürülebilir malzeme üretimine katkı sağlanabileceğini ve bu tür liflerin yapısal özelliklerinin geliştirilmesiyle kullanım alanlarının genişletilebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the use of sustainable and environmentally friendly materials is gaining increasing importance in the production of wood-based composite materials. In this context, the utilization of agricultural wastes as an alternative to traditionally used pine wood offers significant advantages both economically and ecologically. In this study, the physical and mechanical properties of lignocellulosic boards manufactured with a mixture of pine wood fibers (70%, 50%, 30%, 10%), hemp stem fibers (10%, 30%, 50%, 70%, 80%), burnt pine wood fibers (10%) and undersieve powder (10%) were investigated. A 58% urea-formaldehyde adhesive was used as a binder in the production. Tensile strength was tested according to the TS EN 319 standard, bending strength and modulus of elasticity according to the TS EN 310 standard, and swelling and water absorption properties according to the TS EN 317 standard. The findings showed that as the proportion of hemp increased, there were significant decreases in the mechanical properties of the boards; in particular, internal bond strength, surface tensile strength, and bending strength decreased. On the other hand, in terms of physical properties, it was observed that swelling and water absorption rates significantly increased in boards with a high hemp ratio. The thermally degraded structure of the charred wood, especially due to the loss of hemicellulose and the cross-linking occurring in the lignin structure, reduces fiber fibrillation and limits the ability of the fibers to form mechanical bonds. As a result, mixtures containing 10–20% hemp gave suitable results in terms of both strength and dimensional stability. Additions above these ratios negatively affected board performance. The study reveals that the use of waste agricultural fibers in limited proportions can contribute to the production of sustainable materials, and that the improvement of the structural properties of such fibers may expand their areas of application.