Poli (glisidil metakrilat) partiküllerin sentezi, modifikasyonu ve boya gideriminde potansiyellerinin araştırılması
Synthesis, modification and investigation of poly (glycidyl methacrylate) particles in dye removal potential
- Tez No: 946662
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTALMIŞ GÖKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Çevre Mühendisliği, Polymer Science and Technology, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde, modifiye edilmiş poli (glisidil metakrilat) (PGMA) partiküllerinin, endüstriyel atık sulardaki boyar maddelerin giderimi için kullanımı araştırılmıştır. EBT boyası model kirletici olarak seçilmiş ve PGMA-EDA ile PGMA-DETA adsorbanlarının adsorpsiyon kapasiteleri değerlendirilmiştir. Adsorpsiyon süreçlerine etki eden faktörler arasında başlangıç boya konsantrasyonu, pH, temas süresi ve sıcaklık incelenmiş; bu parametrelerin adsorpsiyon verimliliği üzerindeki etkileri optimize edilmiştir. En yüksek adsorpsiyon verimliliği, PGMA-EDA için pH 4'te, PGMA-DETA için ise pH 6'da gözlenmiştir. Kinetik analizlerde, yalancı ikinci derece kinetik modeli, adsorpsiyon mekanizmasını en iyi şekilde tanımlamış ve Langmuir izotermi sonuçları, adsorpsiyonun homojen yüzeylerde tek tabakalı olarak gerçekleştiğini göstermiştir. Termodinamik analizler, adsorpsiyon sürecinin kendiliğinden, ekzotermik ve enerji verimli olduğunu ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlar, PGMA-EDA ve PGMA-DETA partiküllerinin çevre dostu ve yüksek verimlilikle kullanılabilir adsorbanlar olduğunu kanıtlamaktadır. Bu adsorbanların, endüstriyel atık su arıtma uygulamalarında yaygın olarak kullanılması için potansiyel taşıdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the use of modified poly (glycidyl methacrylate) (PGMA) particles for the removal of dye pollutants from industrial wastewater was investigated. EBT dye was selected as the model pollutant, and the adsorption capacities of PGMA-EDA and PGMA-DETA adsorbents were evaluated. Factors affecting the adsorption processes, including initial dye concentration, pH, contact time, and temperature, were examined, and the effects of these parameters on adsorption efficiency were optimized. The highest adsorption efficiency was observed at pH 4 for PGMA-EDA and at pH 6 for PGMA-DETA. Kinetic analyses revealed that the Pseudo-second-order kinetic model best described the adsorption mechanism, and the Langmuir isotherm results demonstrated that adsorption occurred on homogeneous surfaces in a monolayer manner. Thermodynamic analyses showed that the adsorption process was spontaneous, exothermic, and energy-efficient. The obtained results confirmed that PGMA-EDA and PGMA-DETA particles are environmentally friendly and highly efficient adsorbents. These adsorbents have the potential for widespread use in industrial wastewater treatment applications.