Enerji dengesi ve spektral vejetasyon indekslerine dayalı buğday verim tahmini
Yield prediction of wheat based on energy balance and spectral vegetation indices
- Tez No: 946750
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ERSOY YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İç Anadolu Bölgesi'nde yağışa dayalı koşullarda yetiştirilen buğday (Triticum spp.), bölge üreticileri için temel gelir kaynağıdır ve bölgesel ekonomiye önemli katkılar sağlar. Bu nedenle, buğday verim tahmini, çiftçilere hasat öncesinde, sulama, gübreleme ve diğer tarımsal yönetim kararlarında rehberlik ederken; yöneticilere ithalat-ihracat dengesi kurma ve ekonomik risk planlamasında yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada, 2021-2023 yılları arasında PlanetScope uydu görüntüleri kullanılarak NDVI, SAVI, EVI ve LAI ile buğday verimi tahmini gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Landsat uydu görüntüleri ve METRIC modeli ile alan bazlı ETrF hesaplanmış ve NDVI ile ilişkilendirilerek tahmini ETrF değerleri elde edilmiştir. Yıllık olarak hem yağışa dayalı koşullarda yetiştirilen deneme parselinde hem de farklı ekim koşullarına sahip 100'den fazla pilot parsel için görüntü analizleri yapılmıştır. Bu parsellerde, dört farklı gelişim evresine göre indekslerin birikimli ve alansal değerleri hesaplanmış ve bunların verimle olan ilişkileri incelenmiştir. En yüksek verim tahmin doğruluğu, ekim ile çiçeklenme dönemi sonuna kadar olan süreçte, NDVI ve ETrF'nin birikimli ve mekansal değerleri kullanılarak sağlanmıştır (R²: 0.81-0.90; RMSE: 39-50 kg/da). Deneme parselinde, ayrıca SAFY modeli de uygulanmış olup, model sonucunda, R² 0.82 ve RMSE 52.95 kg/da olarak belirlenmiştir. Bu sonuçlar ışığında, uzaktan algılama yöntemleri kullanılarak hasattan yaklaşık bir ay önce %80-90 aralığında doğruluk seviyesi ile verim tahmini yapılabilir ve böylece tarımsal planlamalarını daha etkin yönetilebilir.
Özet (Çeviri)
Wheat (Triticum spp.) cultivated under rainfed conditions in Central Anatolia is a primary income source for local farmers and plays a crucial role in the regional economy. Therefore, accurate yield forecasting not only guides farmers in making informed decisions regarding irrigation, fertilization, and other agronomic practices prior to harvest but also supports policymakers in maintaining trade balance and managing economic risks. In this study, wheat yield was estimated for the 2021–2023 period using NDVI, SAVI, EVI, and LAI indices derived from PlanetScope satellite imagery. Additionally, spatial ETrF was calculated using Landsat imagery and the METRIC model and was further estimated based on its relationship with NDVI. Image analyses were performed annually on a rainfed experimental plot and on more than 100 pilot fields with diverse cultivation conditions. For these fields, cumulative and spatial index values were computed for four distinct growth stages and analyzed in relation to yield. The highest prediction accuracy (R²: 0.81–0.90; RMSE: 39–50 kg/da) was achieved by using the cumulative and spatial values of NDVI and ETrF from sowing to the end of the flowering period. Moreover, the SAFY model was applied to the experimental plot, resulting in an R² of 0.82 and an RMSE of 52.95 kg/da. remote sensing approaches can enable wheat yield prediction with 80–90% accuracy approximately one month before harvest, thereby contributing to more efficient agricultural planning and management.