Sembolik yaklaşımlarla matematiksel ifadelerin sadeleştirilmesi
The simplification of mathematical expressions with symbolic approaches
- Tez No: 946768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sadeleştirme, matematiksel ifadeleri daha basit biçimlere dönüştürerek anlaşılırlığını ve işlenmesini kolaylaştıran temel yöntemlerden biridir. Bu çalışmada, trigonometrik ifadeleri daha sade biçimlere indirgeyen bir sadeleştirme sistemi (TrigonSimfier) geliştirilmiştir. Sinüs, kosinüs, tanjant, kotanjant, sekant ve kosekant gibi trigonometrik fonksiyonları içeren karmaşık ifadeler, JavaCC tarafından oluşturulan bir LL(k) ayrıştırıcısı ile soyut sözdizim ağacına dönüştürülür. Ağacın hiyerarşik yapısı, biçimsel gramerler ve Ziyaretçi tasarım deseni ile geliştirilen algoritmalar kullanılarak, ifadelerin yapısal olarak kolayca temsil edilmesini ve etkili bir şekilde sadeleştirilebilmesini sağlamaktadır. TrigonSimfier, eğitim araçlarından otomatik akıl yürütme sistemlerine kadar geniş bir uygulama alanı kapsamında simgesel hesaplama süreçlerine önemli katkılar sunmaktadır. Bu yeni yaklaşım, trigonometrik ifadelerin sadeleştirilmesi konusuna farklı bir perspektif kazandırarak gelecekteki çalışmalar için de bir temel oluşturabilecektir.
Özet (Çeviri)
Simplification is one of the basic methods that transform mathematical expressions into simpler forms, making them easier to understand and manipulate. In this study, a simplification system (TrigonSimfier) is developed, which reduces trigonometric expressions to simpler forms. Complex expressions containing trigonometric functions such as sine, cosine, tangent, cotangent, secant, and cosecant are converted into an abstract syntax tree with an LL(k) parser created by JavaCC. The hierarchical structure of the tree enables expressions to be easily represented structurally and simplified effectively, using formal grammars and algorithms developed with the Visitor design pattern. TrigonSimfier makes significant contributions to symbolic computation processes in a wide range of applications, from educational tools to automatic reasoning systems. This new approach can provide a different perspective on the simplification of trigonometric expressions and provide a basis for future studies.