Resim sanatında görsel ifadeye anlam kazandıran işaret ve semboller
  1. Tez No: 26323
  2. Yazar: HALE ERYAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNGÖR TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bir yapıtın analizinde çizgisel desen, ışık etkileri, renk biçimsel kompozisyonu oluştururken tüm tuval üzerine uygulamalarda sembolik sistemlerle ifadeye yönelik işaret, resimsel dili oluşturarak yapıta katılır. Anlamlı eleman olan sembol, ifadedeki ilişkileri ortaya çıkaran bir işarettir. Grafiksel şemalar, piktogramlar, hiyeroglifler, geometrik biçimler, realiteyi tanıtım için konulan bazı işaretler sembollerdir. Soyut sanatta işaret ve sembol anlam zenginliğini yapıta kazandırır. Dengeli biçimler, biçimsel değişikliği yansıtsa da anlaşılır prensiplerle ifade edilmelidir. Konu ne olursa olsun çizgiler, renkler, biçimler, hatta süse yönelik detaylar bir ifadeye uygun kullanılmayı gerektirir. İşaret, sembol gibi de kullanılabilir. Bulgulanan işaret sembolü yaratır. İşaret ve semboller biçimsel elemanlar halinde gruplaşarak ecriture (yazı resim) olarak karşımıza çıkar. Prehistorik dönemde, sembolik hayvan deseni erindeki işaretlerle soyut sanatın uygulandığını görüyoruz. Bu sembolik resimler giderek çivi yazısını ve hiyeroglifleri oluşturdu. Ecriture bir soyutlama içinde gelişerek desene ulaşırken Piktogramdan ideograma yaklaşır. Ecriture soyuttan somuta ulaşır. Pentür ise realizmden soyuta doğru gelişir. Ortaçağdan başlıyarak gelişen realizm Rönesans'ta gelişerek 19.Y.Y.'da en uç noktalara ulaştı. Cezanne ve Kübistler tarafından ortadan kaldırılan fotoğrafikgörüntülerden sonra resim sanatı soyuta ulaştı. İşaret ve renk araştırılarak, anlama zenginliği genişletilerek geniş bir alana yayıldı. Harfler, yazılar, matematiksel rakamlar resme katıldı. İlkel insan ve çocuk resminde çizgiler bir biçime ulaşırken büyük ağırlığı sembolik elemandır. Konular bu sembolizm içinde ortaya çıkar. 1885'ten itibaren realist yaklaşımlara bir reaksiyon olarak gerçekleşen sembolizm akımını görüyoruz. Duyguların araştırılmasıyla sanatçı kendi bilinç altına ulaşarak imgeleri ve düşleri sembollerle anlatım yolunu buldu. Sembolizm, kendinden sonra birçok sanat akımlarını, özellikle de Sürrealizm'i etkilemiştir. Sürrealizm'de biçimsel konular sembolik bir yaklaşımla ve özel bir otomatizmle birçok sanatçı tarafından uygulandı. Anlamsızlığın anlamına erişildi. Kullanılan dil zenginliği günümüze kadar birçok akımı etkileyerek ulaşırken, sembol ve işaretlerin kullanımı“hat”sanatlarının soyut uygulamalarına kadar vararak günümüzü etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
4 - SUMMARY In the analysis of a penture, while lineal design, light effects, color are forming structural composition, all the applications on the canvas with symbolic systems and signs directing expression contribute to the painting by forming pictorial language. Symbol, which is a meaningful element, is a sign pointing out the relationships in the expression. Graphical charts, pictograms, hieroglyphs, geometrical figures are some signs and symbols put to present the reality. In the abstract art sign and symbol gives meaning richness to the penture. Although balanced figures reflect structural changes, they should be expressed with meaningful 1 principles whatever the subject is, the lines, colors, figures even the details for ornamantation require to be used according to an expression. Sign could be used as a symbol. Fineded sign creates the symbol. Signs and symbols appear as an ecriture (Writing-picture) by gathering as structural elements. At the prehistorical times, we see that abstract art was applied by the signs at animal designs. These symbolic pictures has formed cuneiform script and hieroglyphs by the time. While ecriture is developing through an abstraction and reaching a design, it yets similar to ideogram than pictogram. Ecriture reaches a concretion state from abstraction state. Whereas pentur develops through an abstraction from realizm. Realizm, starting from middle ages, developing through the Renascence, has been reached to the highest points at the 19 th Century.- 5 - Painting art has been reached to abstraction after the removal of the photographic images by Cezannes and Cubists. It has been covered a wide area by examining the sign and color, and increasing sensatronal Fichness. Letters, writings, mathematical numbers were joined to the picture. While the lines are reaching a form in the primitive man and child picture, the largest portion is the symbolic element. The subjects appear through this symbolism. We have been observing the symbolism activity developed as a reaction for the realistic approaches since 1885. While the artist has been reached his sub consciousness by the analyses of the feelings, he has found the way to explain the images and dreams with symbols. Symbolism has been affected several artistic activities after itself, especially surrealism. Structural subjects in the surrealism have been applied by a large number of artists through a symbolic approach and a special otomatism. It has been reached to the meaning of meaningless. While the richness of the used language has been reaching today by affecting several activities, the usage of symbol and signs has been affecting today by reaching applications of the“line”arts.