Tefsîru'l Menâr ve Yüce Kur'ân'ın Çağdaş Tefsiri'nde İsrâiliyat
Isrâiliyat in Tafsīr Al-Menār and Yüce Kur'ân'ın Çağdaş Tefsiri
- Tez No: 946911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TUNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Tefsîru'l-menâr ve Yüce Kur'ân'ın Çağdaş Tefsiri adlı eserlerini İsrâiliyat açısından inceleyerek yapmış olduğumuz bu çalışmanın birinci bölümü giriş kısmı olup burada konunun önemi, amacı ve kullanılan yöntem üzerinde kısaca durmaya çalıştık. İkinci bölümde; İsrâiliyat'ın tanımı, kısımları, İsrâiliyat rivayet etmenin hükmü, İsrâiliyat'ın İslâmî kültüründeki yeri, meydana getirdiği menfi sonuçlar ve İsrâiliyat rivayet eden meşhur sahâbeler hakkında bilgi verdik. Üçüncü bölümde; Muhammed Abduh, Reşîd Rızâ ve Süleyman Ateş'in hayatı, karakteri ve kitapları ile ilgili kısaca bilgi vermeye çalıştık. Bu müfessirlerin eserlerinde İsrâiliyat'a yönelik yaklaşımlarını anlatmaya çalıştık. Dördüncü bölümde ise Tefsîru'l-menâr ve Yüce Kur'ân'ın Çağdaş Tefsiri eserlerini İsrâiliyat açısından değerlendirmeye çalıştık. Bu tefsir kitaplarında müfessirlerimizin ele aldıkları yaradılışa ait rivayetlerdeki İsrâiliyat konularından; yer ve göklerin altı günde yaratılması ve Havva'nın yaratılması meselesini inceledik. Geçmiş milletlere ait haberlerdeki İsrâiliyat konularından; Bel'âm, Tâlût, Câlût, Tabut, Sekine, İsrâiloğulları'nın erkek çocuklarının öldürülmesi hakkında yer verilen rivayetleri inceledik. Peygamberlerden; Hz. Âdem, Hz. Nûh, Hz. Hûd, Hz. İbrâhim, Hz. Süleyman, Hz. Ya'kûb, Hz. Yûsuf, Hz. Mûsâ ve Hz. Îsâ'nın kıssalarında nakledilen İsrâiliyat'ı tahlil etmeye ve değerlendirmeye çabaladık. En son kısımda da çalışmada elde edilen bulguları sonuç bölümünde değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
The first part of this study, which we have conducted by examining the works of Tefsîru'l-menâr and the Yüce Kur'ân'ın Çağdaş Tefsiri from the perspective of Isra'iliyyat, is the introduction part and we tried to briefly dwell on the importance, purpose and method used in this study. In the second part; we gave information about the definition of Israiliyat, its parts, the ruling of narrating Isra'iliyyat, the place of Isrâiliyat in Islamic culture, the negative results it caused and the famous companions who narrated Isrâiliyat. In the third part; we tried to give brief information about the lives, characters and books of Muhammed Abduh, Reşîd Rızâ and Süleyman Ateş. We tried to explain the approaches of these commentators towards Isrâiliyat in their works. In the fourth part, we tried to evaluate the works of Tefsîru'l-menâr and the Yüce Kur'ân'ın Çağdaş Tefsiri from the perspective of Isrâiliyat. In these books of interpretation, we examined the creation of the heavens and the earth in six days and the creation of Havva, which are among the Israelite issues in the narrations of creation that our commentators have addressed. We examined the narrations about Bel'am, Talut, Calut, Tabut, Sekinah, and the killing of the male children of the Children of Israel, which are among the Israelite issues in the news of past nations. We tried to analyze and evaluate the Israelite issues conveyed in the stories of the prophets; Hz. Âdem, Hz. Nûh, Hz. Hûd, Hz. Ibrâhim, Hz. Süleyman, Hz. Ya'kûb, Hz. Yûsuf, Hz. Mûsâ and Hz. Îsâ. In the last section, we evaluated the findings obtained in the study in the conclusion section.