Tesîrü'l-Menâr'da Hikmet-i Teşrî'
Wisdom of al -Tashri in al-Tafsir al-Menar
- Tez No: 981632
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
Özet
Allah'ın koymuş olduğu hükümlerin nihai amacı, insanların fıtrî yapılarını koruyup fert ve cemiyetin maslahatlarını gerçekleştirmektir. Böylece yararlı sonuçların elde edilmesi ve faydalı olmayanların giderilmesi hâsıl olur. Yüce Allah'ın kâinatta hiçbir şeye ihtiyacı olmadığı gibi insanların kulluğuna da ihtiyacı yoktur. İnsan imtihan vesilesi olarak dinin emir ve yasaklarıyla mükellef kılınmıştır. Gerçekleşen bu imtihan kulun yaptıklarına mukabil mükâfat veya tecziyeyle sonuçlanmaktadır. Bu çalışma çağdaş âlimlerden Muhammed Abduh ve Muhammed Reşîd Rıza'nın hayatları ve her ikisinin ortak eseri olan Tefsîrü'l-Menâr'da Hikmet-i Teşrî' yi konu edinmektedir. Hikmet-i Teşrî' konusu genelde İslâmî ilimler özelde İslâm hukukunun bir alt konusu olup hükümlerin neden ve ne için vaz' edildiği sorularına cevap veren bir ilim dalıdır. Bu ilim dalında akılla sorgulama yapıldığı için“hükümlerin felsefesi”de denilmiştir. Fıkıh usulü ilminin önemli konuları arasında yer alan bu konu, Yüce Allah'ın hüküm vaz' ederken bir maslahat ve bir gaye ya da bir fayda gözetip gözetmediği sorularına cevap veren malumatları içermektedir. Fıkıh usulü eserlerinde genellikle“makasıdü'ş-şerîa”,“makasıdü'ş-şâri'”,“makasıdü't-teşrî'”,“el-makasıdü'ş-şer'iyye”gibi tamlamalarla ifade edilen makasıd düşüncesi çağdaş bazı çalışmalarda“ehdâfü'ş-şerîa, Hikmet-i Teşrî' ve rûhu'ş-şerîa”gibi tabirlerle de ele alınmıştır. Kur'an'ın birçok âyetinde dünyada yaratılan her şeyde bir nizamın olduğu hiçbir şeyin boşuna yaratılmayıp bir gaye ve maksada binaen yaratıldığı ifade edilmiştir. Naslarda ifade edilen bu gaye ve hikmetler evrenin dizaynında olduğu gibi itikat, ibadet ve muâmelat gibi şer'i hükümlerde de mevcuttur. Kısacası Hikmet-i Teşrî' evrendeki düzen ile dini emir ve yasakların hikmetini açıklayan bir ilim olarak karşımıza çıkmaktadır. Muhammed Abduh ve Reşid Rızâ, Tefsîrü'l-Menâr adlı eserde ayetleri açıkladıktan sonra yer yer hadis ve klasik eserlerden de faydalanarak hükümlerin hikmetini açıklama yoluna gitmişlerdir. Çalışmamızın temel kaynağı olan bu eser incelenerek, şari' tarafından vaz' edilmiş hükümlerin maslahat ve hikmetlerini itikat, ibadet ve muâmelat başlıkları altında toplanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ultimate purpose of Allah's judgment is to preserve the vibrant structures of human beings and to carry out the work of the individual and the community. In this way, useful results are obtained and those that are not useful are corrected. As the almighty Allah needs nothing in the universe, neither does Allah need man's servants; is bound by the orders and prohibitions of religion as mean of testing, This test results in a reward or reprimend. Mohammad Abduh and Mohammad Rashid Reza are two modern scholars of religion of İslâm, and their common work Tefsir-l-Kur'ani-l Hakim (Menar) is subject of Hikmeti Teshri. The subject of Hikmeti Teshri generally is İslâmic science and in particular subtopic of science of İslâmic Law and it is a science that answers the questions of why and for what, for provisions. In this branch of science, there is a questioning with the mind and that is why it is called the philosophy of judgments. This subject, which is one of the important subjects of Fıkıh science, answers the questions of whether there is a purpose or benefit in the judgment of Almighty Allah. The idea of makasid, which is generally expressed with phrases such as 'makasidü'sh-sheria, makasidü'sh-shari, makasıdü't- teshri, al-makasıdü-sh-sher'iyye' in fıkıh style, in some contemporary studies, it is described with terms such as 'ehdafü'sh- sheria, Hikmet-i Teşrî' teshri' and 'ruhu'sh-sheria'. many verses of Quran, it is stated that there is an order in all things that are created in the world, but that nothing is created in vain but it is created for a purpose. This purpose and wisdom expressed in the 'Nas' are also present in the provisions of the universe, such as the worship of faith. short, 'Hikmet-i Teşrî' teshri appears to us as a knowledge that explains the order in the universe and wisdom of religious orders and prohibitions. After explaining the verses in their interpretation, Muhammad Abduh and Rasyid Reza's book( Tafsir Al-Kur'ani Al-Hakim), they also use way of explaining the wisdom of the judgements by İslâmic scholars, which was the source of this work and by examining this book, we explained the benefits and wisdom of the provisions. creed, worship and muamelat are this work titles.