Van Kalesi-Eski van şehri toplumunun diş varyasyonları ve biyometrik ölçümler açısından değerlendirilmesi
Dental variations and biometrical studies of Van Castle-old Van city population
  1. Tez No: 94692
  2. Yazar: HAKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik ve Paleoantropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Van ili Merkez İlçesi sınırları içinde yer alan Van Kalesi - Eski Van Şehri Höyüğünde 1982 - 1992 yılları arasında devam eden arkeolojik kazılar sonucunda bulunan ve Orta Çağa tarihlendirilen 48 erişkin bireyin dişlerinin antropolojik açıdan varyasyonlar ve biyometrik ölçümlerinin değerlendirilmesi, ayrıca cinsiyetler arasındaki farklılıkların bulunması, Van Kalesi - Eski Van Şehri Toplumunun diğer Anadolu Toplumlarıyla yakınlıklarının ortaya konulması bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışmamızda elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenebilir. Van Kalesi - Eski Van Şehri 'nden çıkarılan ve incelenen toplam 48 erişkin bireyin 20 'si kadm ve 28'i erkek olarak belirlenmiştir. Bu toplumun dişlerindeki varyasyonlar rastlanma sıklıklarına göre değerlendirilmiş, bu değerlendirmede cinsiyetler açısından Chi-Square (X2) testinde sadece Shovel - Shaped de anlamlı farklılık bulunmuştur. İncelenen dişler üzerinde alınan biyometrik ölçüler (MD - BL) ve endislerin cinsiyete göre yapılan F Testi sonucunda ise anlamlı farklılıklar bulunamamıştır. Van Kalesi-Eski Van Şehri populasyonunun Eski Anadolu Toplumları arasındaki olası genetik ilişkilerin belirlenmesi amacıyla uygulanan distance (uzaklık) analizinde ise Van Kalesi - Eski Van Şehri Toplumunda Panaztepe Geç Bronz Çağı ve İznik Geç Bizans Toplumuyla bir arada kümelendikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A burial mound was discovered in the city of Van in 1982, in the vacinity of Van Castle and old Van City. In the 1982 and 1992 archeological invest igatious, researchers rebovered middle age human remains belonging to the 11th and 13 century. The aim of this study is to look at the variation in anthropogical and biometrical measures and gene differences in 48 individuals found in these archeological digs. The data will then be compared with existing data on Anatolian inhibitants of the same period. The results from this study are presented here. Of the 48 individuals removed and studied from Van Castle and Old Van City, 20 were female adults and 28 male adults. The variations in population were analysed using the Chi - Square test as a statistical measure and found a correlation only between Shovel - Shaped measurements and gender. No differences were found in biometrical measures of teeth (MD - BL) and indices gender using F - Test as a statistical measure distance analysis of the genetic relationship between the Van Castle and Old Van City Population while the Anatolian population showed a connection between the subjects of this study and Panaztepe Old Bronze age and İznik Old Byzantium Populations.