Yenilikçi bir teknik olan mekanik çelik dikişlerle güçlendirilmiş kesme kapasitesi yetersiz betonarme elemanların depreme benzeştirilen çevrimsel yükler altındaki davranışları
Behavior of reinforced concrete members with insufficient shear capacity strengthened with mechanical steel stitches, an innovative technique, under earthquake simulated cyclic loads
  1. Tez No: 947102
  2. Yazar: YOUSSOUFA MAHAMADOU SIDIBE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN AKSOYLU, DOÇ. DR. BOĞAÇHAN BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmada, yetersiz kesme kapasitesine sahip betonarme konsol kirişler, mekanik çelik dikişlerle (MÇD/MSS) güçlendirilmiştir. Çalışma, esas olarak MÇD ile güçlendirilmiş yetersiz kesme kapasitesine sahip betonarme konsol kirişlerin tersinir-tekrarlanır çevrimsel yüklerin etkisi altındaki davranışının incelenmesine odaklanmıştır. Her bir numuneye 45° X şeklinde MÇD'ler uygulanarak güçlendirmenin etkinliğini araştırılmıştır. Çalışma kapsamında, 8 gruba ayrılan toplam 26 adet betonarme konsol kiriş numunesi, depremi simüle eden tersinir ve tekrarlanır yüklere maruz bırakılmıştır. Deney gruplarında sırasıyla MÇD çapı, etriye aralığı, kiriş boyuna donatı çapı, hedef betonun basınç dayanımı, kesme açıklığı/ faydalı yükseklik oranı ve betonarme kiriş geometrisinin yükseklik parametreleri analiz edilmiştir. 1/2 geometrik ölçekli konsol kirişler yatay yükleme noktasından temel üst kotuna kadar olan mesafesi sırasıyla 540 mm, 701 mm ve 1049 mm'dir. Çalışma, özellikle birçok betonarme binanın yetersiz kesme kapasitesine sahip olduğu Türkiye gibi deprem açısından aktif bölgeler için yenilikçi, pratik ve uygun maliyetli çözümler geliştirme vizyonunun bir parçası olabilir. MÇD yöntemi ile mevcut yapıların hızlı ve daha az maliyetli bir çözüm sunması sağlanabilir. Deneysel sonuçlar, farklı numunelerin yapısal performansının karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesini sağlamak için yük-deplasman eğrilerini, rijitlik değerlerini, kümülatif enerji tüketimi ve süneklik değerlerini içermektedir. Deneylerin ayrı ayrı sonuçları analiz edildikten sonra, her gruptaki farklı sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmış ve deneysel sonuçlar buna göre yorumlanmıştır. Sonuç olarak 45°açılı X şeklinde MÇD ile güçlendirme yöntemi, yetersiz kesme kapasitesine sahip betonarme konsol kirişlerin tersinir-tekrarlanır çevrimsel yüklerin etkisi altında etkili bir yöntemi olduğu anlaşılmıştır. Bu yöntem özelikle düşük a/d oranına sahip kirişlerin kesme kapasitesini ve enerji tüketim performansını artırmak amacıyla oldukça etkili bir çözüm sunmaktadır. Ancak, bu yöntemi uygulanması sırasında kiriş yüksekliği ve MÇD çapı gibi parametrelerin dikkatlice değerlendirilmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, reinforced concrete cantilever beams with insufficient shear capacity were reinforced with mechanical steel stitches (MÇD/MSS). The study mainly focused on the study of the behavior of reinforced concrete cantilever beams with insufficient shear capacity reinforced with MÇD under the influence of reversible-repetitive cyclic loads. The effectiveness of reinforcement was investigated by applying 45° X-shaped MÇDs to each sample. Within the scope of the study, a total of 26 reinforced concrete cantilever beam samples, divided into 8 groups, were exposed to reversible and repetitive loads simulating earthquakes. In the experimental groups, the diameter of the MÇD, stirrup spacing, beam longitudinal reinforcement diameter, compressive strength of the target concrete, shear span/useful height ratio and height parameters of the reinforced concrete beam geometry were analyzed, respectively. The distance from the horizontal loading point to the top elevation of the foundation in the 1/2 geometric scale cantilever beams is 540 mm, 701 mm, and 1049 mm, respectively. The study could be part of a vision to develop innovative, practical and cost-effective solutions, especially for earthquake-active regions such as Turkey, where many reinforced concrete buildings have insufficient shear capacity. With the MÇD method, it can be ensured that existing structures offer a fast and less costly solution. Experimental results include load-displacement curves, stiffness values, cumulative energy consumption, and ductility values to enable a comparative evaluation of the structural performance of different samples. After analyzing the results of the experiments separately, the different results in each group were compared with each other and the experimental results were interpreted accordingly. As a result, it has been understood that the reinforcement method with 45° angled X-shaped MCD is an effective method of reinforced concrete cantilever beams with insufficient shear capacity under the effect of reversible-repetitive cyclic loads. This method offers a very effective solution to increase the cutting capacity and energy consumption performance of beams with a low a/d ratio. However, it is important to carefully evaluate parameters such as beam height and MÇD diameter during the application of this method.