Çilek yetiştiriciliğinde rizobakteri ve vinas uygulamalarının gelişme ve verim üzerine etkileri
He effects of rhizobacteria and vinasse applications on growth and yield in strawberry cultivati̇on
  1. Tez No: 947101
  2. Yazar: NESLİHAN TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EŞİTKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, 2024 yılında Selçuk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri bölümüne ait araştırma ve uygulama serasında Albion çilek çeşidinde rizobakteri ve vinas uygulamalarının verim ve gelişme üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Uygulamaların etkinliğini belirlemek amacıyla çilek bitkilerinde morfolojik özellikler, pomolojik özellikler ve verim değerleri incelenmiştir. Yapılan çalışmada rizobakteri + %2,5 vinas uygulaması hem verimi hem bitki başına meyve sayısını artıran en etkili uygulama olmuştur. Bu uygulama verimde kontrol grubuna göre %27,53'lük bir artış sağlamıştır. Meyve ağırlığında ise rizobakteri + %1 vinas uygulanan grup kontrol grubuna oranla %18,2'lik bir artış sağlamıştır. Yine verim açısından yüksek doz vinas uygulamasının olumsuz etkileri görülmüştür. Vejetatif gelişme parametreleri açısından ise rizobakteri + %1 vinas uygulamasının kontrol grubuna oranla bitki yaş ağırlığında %39,89 artış, bitki kuru ağırlığında ise %38,58'lik bir artış sağladığı görülmüştür. Özellikle %5 vinas dozunun olumsuz etkileri saptanmıştır. SÇKM ve asitlik açısından ise uygulamalar arasında bir fark olmadığı, pH değeri açısından ise %5 vinas uygulamasının PH değerini artırmada en etkili uygulama olduğu görülmüştür. Sonuç olarak çilek yetiştiriciliğinde düşük dozlarda vinas ve rizobakteri kombinasyonlarının özellikle verimi artırmak için sentetik gübrelere alternatif olarak kullanılabileceği ve bu sayede hem insan ve çevre sağlığına katkıda bulunabileceği hem de sürdürülebilir tarımın da destekleneceği tespit edilmiştir. Bu yüzden çilek yetiştiriciliğinde rizobakteri ve %2,5 vinas kombinasyonları verimi artırmak için kullanılması tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2024 at the greenhouses of the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, Selçuk University, to determine the effects of rhizobacteria and vinasse applications on yield and growth in strawberry cultivation. To determine the effects of the treatments on growth and yield, measurements and weights were taken for leaf area, number of daughter plants, plant root length, plant fresh and dry weight, root fresh and dry weight, yield, number of fruits, fruit weight, total soluble solid content (TSS) in fruit juice, pH value in fruit juice, and total acidity in fruit juice. In the study, the combined application of rhizobacteria and 2.5% Vinas was identified as the most effective treatment, increasing both yield and the number of fruits per plant. This treatment resulted in a 27.53% increase in yield compared to the control group. Regarding fruit weight, the group treated with rhizobacteria and 1% Vinas showed an 18.2% increase relative to the control. Conversely, high-dose Vinas applications exhibited negative effects on yield. In terms of vegetative growth parameters, the rhizobacteria + 1% Vinas treatment led to a 39.89% increase in fresh plant weight and a 38.58% increase in dry plant weight compared to the control. Notably, adverse effects were observed at the 5% Vinas dose. No significant differences were found among treatments for total soluble solids (TSS) and acidity; however, regarding pH values, the 5% Vinas treatment was the most effective in increasing pH. As a result, it was found that the combination of vinasse and rhizobacteria at low doses could be used as an alternative to synthetic fertilizers, especially to increase yield in strawberry cultivation, thereby contributing to both human and environmental health, as well as supporting sustainable agriculture. Therefore, it is recommended to use the combination of rhizobacteria and 2,5% vinasse to increase yield in strawberry cultivation.