Odun üretiminde kullanılan bazı motorlu testerelerin performanslarının karşılaştırılması
Comparison of performances of some chainsaws used in wood harvesting
- Tez No: 947132
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü sınırlarında yer alan Serik-Ören ve Kaş-Karadağ Orman İşletme Şeflikleri'nde gerçekleştirilen tensil ve bakım kesimlerinde üç farklı benzinli motorlu testere modelinin performansı çalışma süresi ve iş verimine göre karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Araştırmada kullanılan testere modelleri Stihl MS 361, Husqvarna 268 ve Husqvarna 365 Special olup, uygulamalar aynı operatör tarafından, benzer meşcere, çaplar, arazi eğimi ve çevresel koşullar altında yürütülmüştür. Her model için 30 adet olmak üzere toplam 90 kızılçam (Pinus brutia Ten.) ağacı üzerinde kesme (ve devirme), dal alma ve tomruklama işlemleri gerçekleştirilmiştir. İş-zaman verileri dolaylı gözlem tekniğiyle (video destekli) ve zaman etüdü yöntemiyle analiz edilmiştir. Motorlu testere modellerine toplam ortalama çevrim süreleri ve iş verimleri sırasıyla; Stihl MS 361 için 5.4 dak/ağaç (9.51 m3/sa), Husqvarna 268 için 5.2 dak/ağaç (9.58 m3/sa) ve Husqvarna 365 Special için 5.5 dak/ağaç (9.51 m3/sa) olarak ölçülmüş ve hesaplanmıştır. Güç ağırlık oranı en yüksek olan Stihl MS 361 olmakla birlikte, aynı çap ( d1.30 ve ddip) ortalamalarına sahip ağaçlarda; en kısa kesme süresi Husqvarna 365, en kısa tomruklama süresi Stihl MS 361, en kısa dal alma süresi Husqvarna 268 ve en kısa toplam çalışma süresi Husqvarna 268 ile gerçekleşmiştir. Husqvarna 268 modelinin genel olarak en verimli motorlu testere olarak belirlenmiştir. Ağaç (d1.30) çapının 35 cm altındaki bireylerde Husqvarna 268'in, 35 cm üzeri bireylerde Stihl MS 361 modelinin daha yüksek performans gösterebildiği görülmüştür. Kesim sürecinin iş adımı bazlı dağılımında; tüm testereler için en uzun sürelerin dal alma işleminde harcandığı, akış gereği beklemelerin de iş verimini düşürdüğü ve motorlu testerelerin verimli çalışma zamanlarının %30' un altında kaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the performances of three different gasoline-powered chainsaw models was comparatively evaluated in terms of working time and work efficiency during thinning and clear-cutting operations carried out in the Serik-Ören and Kaş-Karadağ Forest Planning Unit, located in Antalya Regional Directorate of Forestry. The chainsaw models tested in the research were Stihl MS 361, Husqvarna 268, and Husqvarna 365 Special. Applications were conducted by the same operator under similar stand structures, terrain characteristics, and environmental conditions. A total of 90 Turkish pine trees (Pinus brutia Ten.), with 30 individuals assigned per model, were processed through felling, delimbing, and bucking operations. Work-time data were analyzed with indirect observation technique (video-supported) and time study methods. Total average cycle times and work productivity for chainsaw models were as follows, respectively; the Stihl MS 361 has 5.4 min/tree (9.51 m3/h), the Husqvarna 268 has 5.2 min/tree (9.58 m3/h) and the Husqvarna 365 Special has 5.5 min/tree (9.51 m3/h). The Stihl MS 361 has the highest power-to-weight ratio, but for trees of the same diameter (d1.30), the Husqvarna 365 has the shortest cutting time, the Stihl MS 361 has the shortest logging time, the Husqvarna 268 has the shortest limbing time and also the shortest total operating time. It has been observed that Husqvarna 268 can perform better in individuals with a tree diameter (d1.30) below 35 cm, and Stihl MS 361 model can perform better in individuals above 35 cm diameter. In the distribution of the harvest process based on work steps; it has been determined that the longest time is spent in the branch removal operations for all saws, waiting due to flow also reduces work efficiency and the efficient working times of chainsaws remain below 30%.