İstanbul ili Silivri ilçesindeki tarımsal yapılarda kullanılan çelik çatı sistemlerinin mevcut durumu ile optimum makas ve aşık aralıklarının belirlenmesi
Determination of optimal shear and purlin spacings with the current status of steel roof systems used in agricultural structures in İstanbul provincial cyclidean district
- Tez No: 947143
- Danışmanlar: PROF. DR. İSRAFİL KOCAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ziraat, Science and Technology, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, İstanbul İli Silivri İlçesi'ndeki tarımsal yapılarda kullanılan çelik çatı sistemlerinin mevcut durumunu ortaya koymak ve farklı açıklıklara sahip yapılar için optimum makas (kafes kiriş) ile aşık aralıklarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında öncelikle saha incelemeleri yapılmış; seçilen tarımsal yapılardaki çelik çatı elemanlarının profilleri, kesit ölçüleri, bağlantı detayları ve kaplama malzemeleri yerinde ölçülerek fotoğraflanmıştır. Toplanan veriler, bilgisayar destekli analiz programlarına aktarılmış ve yapısal performansları farklı yük kombinasyonları (kar, rüzgâr, deprem vb.) altında test edilmiştir. Özellikle geniş açıklıklı ahır ve tarımsal depo tipinde binalarda, makasların malzeme tipi (örneğin I veya kutu profiller) ve aşık aralıkları değiştirilerek oluşan farklı tasarım senaryolarının taşıma kapasitesi ve ekonomik getirileri karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, geleneksel yöntemlerle belirlenen makas ve aşık aralıklarının bilimsel dayanaklardan uzak olduğunu, bu nedenle gerek güvenlik gerek maliyet açısından çeşitli sorunlar ortaya çıkabildiğini göstermiştir. Ayrıca çalışmada, Silivri ilçesindeki tarımsal yapılarda kullanılan çelik çatı sistemlerinin güncel durumuna ilişkin elde edilen bilgiler, bölgedeki yapıların genel özelliklerini ortaya koyarak gelecekte yapılacak benzer uygulamalara referans oluşturabilecek bir veri tabanı sağlamaktadır. Böylelikle bu çalışma, tarımsal yapıların proje aşamasında dikkate alınabilecek yapısal kriterlerin oluşturulmasına altyapı sunmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the current condition of steel roof systems used in agricultural structures located in the Silivri District of Istanbul Province, and to determine the optimal truss (lattice girder) and purlin spacings for structures with varying spans. As part of the research, initial field surveys were carried out; the profiles, cross-sectional dimensions, connection details, and cladding materials of steel roof elements in selected agricultural buildings were measured and photographed on-site. The collected data were transferred into computer-aided analysis software, and the structural performances were tested under various load combinations (such as snow, wind, earthquake, etc.). In particular, for wide-span barns and hangar-type buildings, different design scenarios-resulting from changes in the truss material type (e.g., I or box profiles) and purlin spacings-were compared in terms of load-bearing capacity and economic efficiency. The results showed that truss and purlin spacings determined using conventional methods lack scientific basis, which can lead to various issues in terms of both safety and cost. Furthermore, the data obtained on the current state of steel roof systems in agricultural structures in the Silivri District provide insights into the general characteristics of buildings in the area, establishing a reference database for similar future applications. This study aims to provide a foundation for the development of structural criteria that can be considered during the project planning phase of agricultural buildings.