L'élimination de coupure en calcul de lambda pour lacomputation quantique
Kuantum Hesaplama için Lambda Kalkülde Kesme-eleme yöntemi
  1. Tez No: 947244
  2. Yazar: BURAK ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JEAN BAPTİSTE JOİNET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université Jean Moulin (Lyon III)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilim Tarihi ve Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Formel mantıkta, kanıt teorisinin önemli bir kavramı olan kesme-eleme yönteminin (cut eliminiation), hesaplama ve programlama alanıyla olan doğal bağlantısı olan Curry-Howard eşleşiminin ( Curry-Howard correspondance), kuantum paradigması bağlamında nelere karşılık geldiği ve kanıt teorisindeki belirlenemezcilikle, kuantum teorisinin anti-realist yorumunun bu eşleşim aracılığıyla oluşan potansiyel ilişkisinin tartışılması ve lineer mantıktaki bir örnek üzerinden varılan sonuçlara bir bakış.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, the debate on the non-determinism of the cut elimination method, which is a proof theory, and its equivalent in the context of linear logic will be introduced, and the relevance of this debate in the context of quantum computing will be questioned; for this purpose, a model of linear lambda calculus will be used, which is constructed by considering the requirements of a quantum system. In this way, the consequences of the non-determinism of the cut elimination method on reduction, which is the computational counterpart of the Curry-Howard isomorphism, can be analysed in a quantum model.