Doğal bir antikanser peptidi olan Lasioglossin LL-III/37'nin katı faz yöntemi ile sentezi ve meme kanseri üzerindeki etkilerinin İn Vitro olarak araştırılması
Solid-phase synthesis of the natural anticancer peptide Lasioglossin LL-III/37 and In Vitro investigation of its effects on breast cancer
- Tez No: 947253
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRLER AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, antimikrobiyal etkileri literatürde tanımlanmış olan Lasioglossin LL-III peptidinin LL-III/37 adlı analoğunun, meme kanseri üzerindeki potansiyel antikanser etkileri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında, sağlıklı meme epitel hücre hattı MCF10A ve meme kanseri hücre hattı MCF7 kullanılarak, Lasioglossin LL-III/37 peptidinin her iki hücre tipi üzerindeki etkileri proteom düzeyinde karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve peptidin olası etki mekanizmalarının ortaya konulması amaçlanmıştır. LL-III/37 peptidi katı faz peptit sentez yöntemi ile sentezlenmiş, saflaştırılmış ve her iki hücre hattı için uygun dozlar doz-toksisite analizleriyle belirlenmiştir. Belirlenen dozda peptit, MCF10A ve MCF7 hücrelerine üçer tekrarlı olarak uygulanmıştır. Uygulama sonrası hücrelerden protein izolasyonu gerçekleştirilmiş, izole edilen proteinler tripsin ile kesilerek peptitlere dönüştürülmüş ve bu peptitler nanoLC-MS/MS ile analiz edilerek protein tanımlamaları yapılmıştır. LL-III/37 peptidinin MCF7 hücrelerinde 20μM gibi düşük bir konsantrasyonda belirgin sitotoksik etki gösterdiğini ve hücre canlılığını doz bağımlı şekilde azalttığını ortaya koyarken, aynı koşullarda MCF10A hücrelerinde anlamlı düzeyde daha az toksisite oluşturmuştur. MCF7 hücre hattında MCF10A hücre hattına kıyaslandığında LL-III/37'nin etkisiyle yukarı regüle olan 3 adet (HBA1, HBD, KDELR1), aşağı regüle olan 4 adet (CDC42EP4, ARMC1, ANXA3, HMGN2) protein saptanmıştır. Elde edilen veriler, LL-III/37 peptidinin meme kanseri hücreleri üzerindeki antikanser aktivitesini ortaya koymakta ve bu peptidin sağlıklı ve kanserli hücreler arasındaki proteomik farklılıkları üzerinden olası moleküler etki yollarına dair yeni bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the potential anticancer effects of LL-III/37, an analogue of the antimicrobial peptide Lasioglossin LL-III, were investigated in the context of breast cancer. The effects of LL-III/37 on healthy breast epithelial cells (MCF10A) and breast cancer cells (MCF7) were comparatively evaluated at the proteomic level to elucidate possible mechanisms of action. The LL-III/37 peptide was synthesized using the solid-phase peptide synthesis (SPPS) method, purified, and subjected to dose-toxicity assays to determine suitable treatment concentrations for each cell line. The peptide was applied to MCF10A and MCF7 cells under optimized conditions in triplicate. Following treatment, cells were harvested for protein extraction. The isolated proteins were enzymatically digested with trypsin into peptides, which were analyzed via nanoLC-MS/MS for protein identification. While LL-III/37 peptide showed significant cytotoxic effect at a low concentration of 20μM in MCF7 cells and decreased cell viability in a dose-dependent manner, it caused significantly less toxicity in MCF10A cells under the same conditions. In MCF7 cell line, 3 proteins (HBA1, HBD, KDELR1) were up-regulated and 4 proteins (CDC42EP4, ARMC1, ANXA3, HMGN2) were down-regulated under the effect of LL-III/37 compared to MCF10A cell line. The findings demonstrate the anticancer activity of LL-III/37 on breast cancer cells and provide insight into the molecular mechanisms by comparing proteomic alterations between healthy and cancerous breast cells.