Diyabet ve hipertansiyon ile komplike gebelikler ile sağlık gebeliklerde OCTA bulgularının trimesterlere göre karşılaştırılması
Comparison of OCTA findings according to trimesters in pregnancy complicated with diabetes and hypertension and in healthy pregnancy
  1. Tez No: 947252
  2. Yazar: CANSU ÖZCAN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKİKA ERDOĞAN, DOÇ. DR. İBRAHİM EREN PEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Eye Diseases, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Amaç: Gebelik sürecinde hormonal, metabolik ve vasküler değişiklikler meydana gelir.. Bu çalışmanın amacı, diyabet ve hipertansiyon ile komplike gebeliklerin, sağlıklı gebeliklerle karşılaştırılması ve trimesterlere göre Optical Coherence Tomography Angiography (OCTA) ile retina damar yapılarındaki değişiklikleri saptamak ve prediktif algoritma oluşturmak ve bulguları incelemek amaçlanmıştır. OCTA'nın , retina damarlarını görüntülemekte kullanıldığı ve non-invaziv bir yöntem olması ile gebelik sürecinde retina damar sağlığına ilişkin önemli bilgiler sağlayabileceği düşünülmüştür. Yöntem: Çalışmaya 100 kişi (23 Diyabetes Mellitus gebe (GDM), 22 Hipertansif Gebe ( HG), 24 Sağlıklı kontrol gebe (SG) ve 31 Sağlıklı yaş bağımlı gebe olmayan kadın hasta (K) dahil edilmiştir. Katılımcıların öncelikle görme keskinliği, Goldmann Aplanasyon Testi ile göz içi basınç ölçümü, biyomikroskop ile ön segment ve dilatasyon sonrası arka segment muayenesi yapılmıştır. Hastalar Nidek RS-3000 Optik koherens tomografi (OCT) cihazı ile makula görüntülemesi yapılmış olup , OCTA ile; makula, optik disk görüntülemeleri alınmıştır. Üç trimesterda da (ilk, ikinci ve üçüncü trimester) ve kontrol gruplarında OCTA taramaları yapılmış, retina ve optik disk damarlarında meydana gelen değişiklikler detaylı bir şekilde gözlemlenmiştir. Veri Analizi: İstatistiksel analizler, SPSS 23 (Statistical Package for Social Sciences, SPSS Inc., Chicago, IL, USA) paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sürekli değişkenlerden parametrik dağılım özelliği gösterenler, ortalama ± standart sapma şeklinde; nonparametrik dağılım özelliği gösterenler ise medyan ve interkuartil aralık (IQR) şeklinde ifade edilmiştir. Kategorik veriler ise yüzde (%) olarak sunulmuştur. Sürekli değişkenlerin normal dağılım gösterip göstermediği Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile değerlendirilmiştir. Anormal dağılım gösteren değişkenler, çeyrekler arası aralık (IQR) olarak raporlanmıştır. Kategorik değişkenlerin analizinde Ki-kare testi veya Fisher's Exact testi uygulanmış ve bu değişkenler yüzde (%) olarak ifade edilmiştir.Alt grup karşılaştırmalarında, verilerin dağılımına ve varsayımlara bağlı olarak Student T testi, Mann-Whitney U testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), tekrarlayan ölçümlerde ANOVA veya Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: During pregnancy, hormonal, metabolic, and vascular changes occur. This study aimsudy is to compare pregnancies complicated by diabetes and hypertension with healthy pregnancies and to detect changes in retinal vascular structures in different trimesters using Optical Coherence Tomography Angiography (OCTA). Additionally, it aims to create a predictive algorithm and examine the findings. It is believed that OCTA, being a non-invasive method for imaging retinal blood vessels, can provide impessentialsights into retinal vascular health during pregnancy. Method: A total of 100 participants were included in the study, comprising 23 pregnant women with gestational diabetes mellitus (GDM), 22 pregnant women with hypertension (HT), 24 healthy pregnant women as controls (HP), and 31 healthy age-matched non-pregnant women (C). Initially, all participants underwent a comprehensive ophthalmologic evaluation, including best-corrected visual acuity assessment, intraocular pressure measurement using Goldmann applanation tonometry, anterior segment examination via biomicroscopy, and posterior segment examination following pupil dilation. Macular imaging was performed using the Nidek RS-3000 optical coherence tomography (OCT) device. Additionally, both macular and optic disc imaging were acquired using optical coherence tomography angiography (OCTA). OCTA scans were conducted during all three trimesters (first, second, and third) and in the control groups to evaluate and compare microvascular changes in the retina and optic nerve head in detail. Data Analysis: Statistical analyses were performed using the SPSS 23 software package (Statistical Package for Social Sciences, SPSS Inc., Chicago, IL, USA). Continuous variables with a parametric distribution were expressed as mean ± standard deviation, whereas those with a non-parametric distribution were presented as median and interquartile range (IQR). Categorical variables were presented as percentages (%). The normality of continuous variables was assessed using the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. Variables that did not follow a normal distribution were reported as interquartile range (IQR). For categorical variables, the Chi-square test or Fisher's Exact test was applied, and results were expressed as percentages (%). For subgroup comparisons, statistical tests were selected based on the distribution and assumptions of the data, including the Student's t-test, Mann-Whitney U test, one-way analysis of variance (ANOVA), repeated measures ANOVA, or Kruskal-Wallis test. A p-value of