Tubo-ovaryan apseli hastalarda medikal tedavi yanıtını değerlendirmede shear wave elastografinin etkinliği
Effectiveness of shear wave elastography in evaluating response to medical treatment in patients with tubo-ovarian abscess
  1. Tez No: 947270
  2. Yazar: SERAV KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tubo-Ovaryan Apseli Hastalarda Medikal Tedavi Yanıtını Değerlendirmede Shear Wave Elastografinin Etkinliği Amaç: Bu çalışmada, tubo-ovaryan apse (TOA) tanısıyla hastaneye yatırılan hastalarda shear wave elastografi (SWE) ile elde edilen elastisite değerlerinin, medikal tedavi yanıtını öngörmede değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, TOA tanılı 37 hastayı kapsamaktadır. 3 hasta malignite saptanması nedeniyle çalışmadan çıkarılmıştır. Hastaların; yaş, vücut kitle indeksleri (VKİ), geçirilmiş batın cerrahi sayıları, yatış anlarındaki hemoglobin (HB), beyaz küre (WBC), platelet, C-Reaktif Protein (CRP), prokalsitonin (PROC) değerleri ile, sonografilerinde apse boyutları, apse duvar elastografileri, apse içerik elastografileri karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar arasında yaş, VKİ, Hb, Wbc, platelet, geçirilmiş batın cerrahi sayıları, CRP ve PROC düzeylerinde anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Effectiveness of Shear Wave Elastography in Evaluating Response to Medical Treatment in Patients with Tubo-Ovarian Abscess Objective: This study aimed to evaluate whether elasticity values obtained through shear wave elastography (SWE) can be used to predict the medical treatment response in patients hospitalized with a diagnosis of tubo-ovarian abscess (TOA). Materials and Methods: This prospective study included 37 patients diagnosed with TOA. Three patients were excluded due to the detection of malignancy. The following variables were compared between groups: age, body mass index (BMI), number of prior abdominal surgeries, hemoglobin (Hb), white blood cell (WBC) count, platelet count, C-reactive protein (CRP), procalcitonin (PCT) levels at admission, as well as abscess size, abscess wall elasticity, and abscess content elasticity measured by ultrasound. Results: There were no statistically significant differences between the groups in terms of age, BMI, Hb, WBC, platelet count, number of previous abdominal surgeries, CRP, and PCT levels.