COVID-19'un acil servise başvuran kanser hastaları üzerine etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of COVID-19 on cancer patients presenting to the emergency department
- Tez No: 947315
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK VURAL KELEŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı COVID-19'un acil servise başvuran kanser hastaları üzerindeki etkilerini incelemektir. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu araştırmada, Mart 2020-Aralık 2022 tarihleri arasında Kırklareli'nde acil servise başvuran 617 kanser hastasının retrospektif olarak arşiv kayıtları incelenmiştir. Veriler, Hastane Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden Uluslararası Hastalık Sınıflandırması esas alınarak, Revers Transkripsiyon Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RT-PCR) testi ve Toraks Bilgisayar Tomografisi (BT)'ne göre pnömoni değerlendirmesi yapılmış hastalar veri tabanına sistematik olarak kaydedilmiştir. Araştırma grubunun %50,1'ı erkek, medyan yaşı 69 (21-95) yıldır. Grubun %11,8'i RT-PCR (+) ve %7,6'sı BT'ye göre pnömoni tanısı almıştır. Erkeklerin (p0,05). COVID-19 sürecinde acil servise başvuran kanser hastalarında pnömoni gelişimi çeşitli faktörlerle ilişkili bulunmuş, tanıda RT-PCR'ın yanı sıra BT ve biyokimyasal parametrelerin birlikte değerlendirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of COVID-19 on cancer patients admitted to the emergency department. In this descriptive and cross-sectional study, retrospective archive records of 617 cancer patients who presented to the emergency department in Kırklareli between March 2020 and December 2022 were examined. Data, based on the International Classification of Diseases via the Hospital Information Management System, for patients who underwent pneumonia evaluation according to Reverse Transcription Polymerase Chain Reaction (RT-PCR) test and Thorax Computed Tomography (CT), were systematically recorded into the database. The study group consisted of 50.1% males, with a median age of 69 years (range 21-95). Within this group, 11.8% were RT-PCR (+) and 7.6% were diagnosed with pneumonia based on CT. The frequency of pneumonia diagnosis based on CT was found to be statistically significantly higher in males (p0.05). In conclusion, the development of pneumonia in cancer patients admitted to the emergency department during the COVID-19 pandemic was found to be associated with various factors. It is recommended that CT and biochemical parameters be evaluated together with RT-PCR for diagnosis.