Doğal soğutucu akışkan olarak R290'ın kullanıldığı ticari buzdolaplarında yivli borulu evaporatör kullanımının soğutma performansına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of the use of grooved tube evaporator on cooling performance in commercial refrigerators using R290 as natural refrigerant
  1. Tez No: 947316
  2. Yazar: NUREDDİN ERMİŞLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA DEMİRPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, doğal soğutucu akışkan olarak R290 kullanılan açık tip bir Teşhir Dolabı (RDC)'nın soğutma performansı ve soğutucu akışkan tarafı hız ve basınç düşüşü değerlendirilmiştir. Soğutma sistemleri, ısı eşanjörü performansı ve basınç düşüşü açısından karşılaştırılmıştır. Geliştirilen buzdolabının enerji verimliliği laboratuvar testleri ve teorik analiz yoluyla değerlendirilmiştir. Ayrıca enerji verimliliği bakımından her iki ısı değiştirici sistemi analiz edilerek enerji sınıfı belirlenerek COP değerleri ve ikinci yasa verimleri karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular yivli borulu buharlaştırıcının ısı değişim verimliliğinin düz borulu buharlaştırıcıdan daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ancak, yivli borulu buharlaştırıcıda düz borulu buharlaştırıcıya göre %30 daha fazla basınç düşüşü ölçülmüştür. Geliştirilen buzdolabının ayrıca enerji, ekonomi ve çevre perspektiflerinden değerlendirilmiş ve RDC'nin ortalama COP'si 2,4 olarak hesaplanmış ve RDC'nin ikinci kanun verimliliği %45,2 olarak belirlenmiştir. Enerji sınıfı olarak D belirlenmiş ve en yüksek tüketim kompresör ve PTC rezistanslarda ölçülmüştür. Aynı sınıflarda benzer soğutucularda daha iyi enerji verimliliği değerleri için kompresör verimleri arttırılmalı ve defrost döngüleri düzenlenerek rezistanslardaki tüketim azaltılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the refrigeration performance and refrigerant side velocity and pressure drop of an open type Display Cabinet (RDC) using R290 as natural refrigerant will be evaluated. Refrigeration systems will be compared in terms of heat exchanger performance and pressure drop. The energy efficiency of the developed refrigerator will be evaluated through laboratory tests and theoretical analysis. In addition, both heat exchanger systems will be analyzed in terms of energy efficiency, energy class will be determined and COP values and second law efficiencies will be compared. The findings show that the heat exchange efficiency of the grooved tube evaporator is higher than that of the smooth tube evaporator. However, a 30% higher pressure drop was measured in the grooved tube evaporator compared to the smooth tube evaporator. The developed refrigerator was also evaluated in terms of energy, economy, and environment, with the average COP value of the RDC calculated as 2.4 and the second law efficiency of the RDC determined as 45.2%. The energy class was determined as D, and the highest consumption was measured in the compressor and PTC resistance. To achieve better energy efficiency values in similar refrigerators of the same class, compressor efficiencies should be increased, and defrost cycles should be adjusted to reduce consumption in the resistance.