Romatoid artritli hastalarda metabolik sendrom ve ateroskleroz
The relationship between metabolic syndrome (MetS) and atherosclerosis in patients with rheumatoid arthritis (RA)
- Tez No: 947330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH PAMUKCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Romatoid Artrit (RA) hastalarında Metabolik Sendrom (MetS) ve ateroskleroz ilişkisi Amaç: RA, periferik eklemleri etkileyen, sistemik inflamatuar, otoimmün, kronik bir hastalıktır. İnflamasyonun ateroskleroza katkı sağladığı daha önceki yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır. Yapılan çalışmalarda inflamatuar bir hastalık olan RA'da en yaygın ölüm nedeninin kardiyovasküler olaylar olduğu gözlemlenmiştir. Metabolik sendrom, hipertansiyon, obezite, yüksek kan şekeri, insülin direnci ve dislipidemi gibi kardiyovasküler risk faktörlerinin birleşimi ile karakterize edilir ve bu durum, her bir bileşenle ilişkili risklerin toplamından daha fazla kardiyovasküler hastalık riski taşır. RA' da inflamasyonun lipit profiline etki ederek MetS gelişimine sebep olabileceği görülmüştür. Bu nedenle bu çalışmamızda amacımız RA ile ateroskleroz ve MetS ilişkisinin araştırılması yanında hastalık süresinin, demografik verilerin, inflamatuar belirteçlerin, hastalık aktivitesinin, ilaç kullanımının MetS ve ateroskleroz arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve bu hastalarda en yaygın ölüm nedeni olan kardiyovasküler hastalığın önlenmesi ve yönetilmesine katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntemler: Hastalarımız Ankara Etlik Şehir Hastanesi Romatoloji ve İç Hastalıkları kliniğinde Haziran 2024 ile Aralık 2024 arasına RA tanısı alan 18 yaş üstü erişkin 152 RA hasta grubundan seçilmiştir. Çalışma gözlemsel bir çalışmadır. Hastaların yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, RA hastalık süresi, sigara içme durumu, Tip 2 diyabetes mellitus (Tip 2 DM), Hipertansiyon (HT), koroner arter hastalığı (KAH), serebrovasküler olay (SVO), eklem dışı tutulum poliklinik şartlarında değerlendirilmiş olup; boy, kilo, vücut kitle indeksi (BMI), bel çevresi ölçümü değerlendirilmiştir. Ayrıca gece açlığını takiben alınan sabah açlık kanlarında açlık kan şekeri (akş), total kolesterol, hdl kolesterol (yüksek yoğunluklu lipoprotein), trigliserit, c-reaktif protein (CRP), sedimantasyon (sedim), romatoid faktör (RF), antisiklik sitrülinlenmiş peptit (anti-CCP) değerleri ölçülmüştür. Ayrıca hastaların subklinik ateroskleroz değerlendirilmesi amacıyla mesai saatleri dışında karotis doppler ultrason (usg) ile karotis intima media kalınlığı ve plak değerlendirilmiştir. Hastalık aktivitesi ise hastalık aktivite skoru-28-CRP (DAS-28-CRP) ile değerlendirilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğunun incelenmesinde Shapiro-Wilk testinden yararlanıldı. Sürekli verilerin iki grup arasındaki karşılaştırmalarında normal dağılım gösteren verilerde Bağımsız gruplarda t testi, normal dağılıma uymayan verilerde Mann Whitney U test kullanıldı. Nominal değişkenlerin grup karşılaştırmalarında (çapraz tablolarda) Ki-Kare test / Fisher's Exact test kullanıldı. Değerlendirmelerde IBM SPSS for Windows 20.0 (SPSS Inc.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Metabolic Syndrome (MetS) and Atherosclerosis in Patients with Rheumatoid Arthritis (RA) Objective:RA is a systemic inflammatory, autoimmune, and chronic disease that affects peripheral joints. Previous studies have demonstrated that inflammation contributes to atherosclerosis. Research has shown that cardiovascular events are the most common cause of death in RA, an inflammatory disease. Metabolic syndrome (MetS) is characterized by a combination of cardiovascular risk factors, including hypertension, obesity, high blood sugar, insulin resistance, and dyslipidemia, leading to a greater risk of cardiovascular disease than the sum of the risks associated with each component. Inflammation in RA has been found to affect lipid profiles, contributing to the development of MetS. Therefore, the aim of our study is to investigate the relationship between RA, atherosclerosis, and MetS while also evaluating the influence of disease duration, demographic data, inflammatory markers, disease activity, and medication use on this relationship. Additionally, we aim to contribute to the prevention and management of cardiovascular diseases, which are the most common cause of death in these patients. Material and Methods:Patients were selected from the Rheumatology and Internal Medicine clinics of Ankara Etlik City Hospital between June 2024 and December 2024. A total of 152 adult RA patients aged 18 years and older were included in this observational study. Patients were assessed in outpatient clinic settings for age, gender, education level, duration of RA, smoking status, presence of Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM), Hypertension (HT), Coronary Artery Disease (CAD), Cerebrovascular Events (CVE), and extra-articular involvement. Additionally, measurements of height, weight, body mass index (BMI), and waist circumference were recorded.Fasting morning blood samples were collected to measure fasting blood glucose, total cholesterol, high-density lipoprotein (HDL) cholesterol, triglycerides, C-reactive protein (CRP), erythrocyte sedimentation rate (ESR), rheumatoid factor (RF), and anti-cyclic citrullinated peptide (anti-CCP) levels. Subclinical atherosclerosis was assessed using carotid doppler ultrasound outside of working hours to evaluate carotid intima-media thickness (CIMT) and plaque formation. Disease activity was assessed using the Disease Activity Score-28-CRP (DAS-28-CRP). The Shapiro-Wilk test was used to determine the normal distribution of data. For comparisons between two groups, the independent t-test was used for normally distributed data, while the Mann-Whitney U test was used for non-normally distributed data. The Chi-square test or Fisher's Exact test was used for nominal variable comparisons.