Gastroskopi yapılan pediatrik hastalarda farklı sedasyon protokollerinin sistemik etkileri ve derlenme profillerinin karşılaştırılması
Comparison of systemic effects and recovery profiles of different sedation protocols in pediatric patients undergoing gastroscopy
  1. Tez No: 947331
  2. Yazar: MEHMET FATİH YARGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TÜRECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Gastroskopi, çocuk hastalarda sedasyon altında gerçekleştirilir. İdeal sedasyon protokolü halen araştırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, ketamin‑deksmedetomidin (KD), ketamin‑propofol (KP), midazolam‑ketamin‑deksmedetomidin (MKD) ve midazolam‑ketamin‑propofol (MKP) kombinasyonlarının perioperatif solunum parametreleri, hemodinamik yanıt, işlem süresi, komplikasyonlar, ek sedatif gereksinimi ve derlenme profili üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmamız herhangi bir nedenle gastroskopi uygulanacak 6-12 yaş, ASA skoru I-II olan 100 hastada gözlemsel araştırma olarak yapıldı. Hastalar randomize olarak ketamin‑deksmedetomidin (KD), ketamin‑propofol (KP), midazolam‑ketamin‑deksmedetomidin (MKD) ve midazolam‑ketamin‑propofol (MKP) kombinasyonları verilen gruplara ayrıldı. Ek doz sedatif ihtiyacı durumunda ketamin uygulandı. Hastaların demografik verileri, işlem süreleri, periferik oksijen satürasyonları, hemodinamik verileri, işlem boyunca oluşan komplikasyonları, BIS değerleri, Ramsay Sedasyon Skorları, ek doz ketamin miktarı, aile memnuniyeti, uygulayıcı memnuniyeti, derlenme skorları, derlenme süresi, derlenmede oluşan yan etkiler ve bulantı-kusma skorları kaydedildi. Bulgular: Gruplar demografik özellikler ve işlem süreleri açısından benzerdi (p>0,05). Solunumsal açıdan yalnızca KP grubunda dört hastada ek oksijen desteği gereksinimi oldu. Hemodinamik olarak KP grubu en stabil seyrederken, diğer üç grupta ölçüm periyotlarında anlamlı değişiklikler izlendi (p0,05). Derlenme döneminde dört grupta da bulantı-kusma görülmedi.
Özet (Çeviri)
Introduction & Aim: Gastroscopy in children is performed under sedation, yet the optimal regimen is uncertain. We compared ketamine–dexmedetomidine (KD), ketamine–propofol (KP), midazolam–ketamine–dexmedetomidine (MKD) and midazolam–ketamine–propofol (MKP) with respect to peri-operative respiratory metrics, haemodynamic stability, procedure time, complications, extra-sedative need and recovery profile. Methods: In this prospective observational study, 100 ASA I–II patients aged 6–12 years undergoing elective gastroscopy were randomised to one of the four combinations. Ketamine was given as rescue when additional sedation was required. Demographics, procedure duration, SpO₂, heart rate, blood pressure, intra-procedural events, BIS and Ramsay scores, cumulative rescue ketamine, family/endoscopist satisfaction, recovery scores, recovery time and recovery-phase adverse events, including nausea-vomiting, were documented. Results: Baseline characteristics and procedure length were similar (p > 0.05). Supplemental oxygen was needed in four KP cases only. KP preserved the most stable haemodynamics, whereas the other regimens showed significant fluctuations (p < 0.05). Immediately after induction, KP produced a lower BIS and higher Ramsay score; subsequent values were comparable (p > 0.05). No nausea-vomiting was observed. Agitation arose in two KD patients but in none of the other groups (p < 0.05). KP yielded the shortest discharge time and the highest family and endoscopist satisfaction (p < 0.001). Conclusion: For paediatric gastroscopy, ketamine–propofol provides rapid, deep yet controllable sedation, haemodynamic stability, swift recovery and high satisfaction, outperforming KD, MKD and MKP. Alternative regimens may be preferable in children with elevated respiratory risk.