Nanoplastiklerin sucul bir organizma olan tetrahymena thermophila'da genotoksik ve sitotoksik etkilerin araştırılması
Investigation of the genotoxic and cytotoxic effect of nanoplastics on tetrahymena thermophila, an aquatic organism
  1. Tez No: 947368
  2. Yazar: ECE AKMAN PEHLİVANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN AÇELYA KAPKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Plastik atıklar çevre kirliliği için oldukça önem arz etmektedir. Zaman içerisinde plastiklerin üretimi ve aşınımı ile ortaya çıkan nanoplastiklerin artan çevresel varlığı sebebiyle, canlı organizmalar üzerinde potansiyel etkilerinin araştırılması daha önemli hale gelmektedir. Bu çalışmada, nanoplastiklerin sucul bir organizma olan Tetrahymena thermophila üzerindeki genotoksik ve sitotoksik etkileri incelenmiştir. Farklı konsantrasyonlarda Tetrahymena thermophila üzerinde nanoplastik maruziyeti gerçekleştirilmiştir. MTT testi ile hücre canlılığı değerlendirilmiş ve konsantrasyona bağlı olarak sitotoksik etki gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca LD₅₀ değeri 183,71 mg/L bulunmuştur. COMET (alkalin tek hücre jel elektroforezi) testi ile DNA hasarı analiz edilmiş ve nanoplastiklerin genotoksik etkiye yol açtığı belirlenmiştir. Oksidatif stres parametrelerinden katalaz (CAT), süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon S-transferaz (GST) enzim aktiviteleri ölçülmüş, nanoplastiklerin antioksidan savunma sistemini bozarak oksidatif strese neden olduğu gözlemlenmiştir. Lipid peroksidasyon (MDA düzeyleri) analizleri, hücre zarlarında oksidatif hasarın varlığını doğrulamıştır. Bu bulgular, nanoplastik kirliliğinin sucul ekosistemler üzerindeki potansiyel risklerini ortaya koymakta olup, ilerleyen çalışmalar için önemli bir referans oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Plastic waste is very important for environmental pollution. Due to the increasing environmental presence of nanoplastics that emerge with the production and erosion of plastics over time, it is becoming more important to investigate their potential effects on living organisms. In this study, the genotoxic and cytotoxic effects of nanoplastics on an aquatic organism, Tetrahymena thermophila, were investigated. Nanoplastic exposure was performed on Tetrahymena thermophila at different concentrations. Cell viability was evaluated with the MTT test, and it was determined that it showed a cytotoxic effect depending on the concentration. Moreover, the LD₅₀ value was determined as 183,71 mg/L. DNA damage was analysed with the COMET (alkaline single cell gel electrophoresis) test and it was determined that nanoplastics caused genotoxic effects. Catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD) and glutathione S-transferase (GST) enzyme activities were measured from oxidative stress parameters, and it was observed that nanoplastics disrupted the antioxidant defence system and caused oxidative stress. Lipid peroxidation (MDA levels) analyses confirmed the presence of oxidative damage in cell membranes. These findings reveal the potential risks of nanoplastic pollution on aquatic ecosystems and constitute an important reference for further studies.