Gıdaları taklit eden solüsyonlarda bekletilen farklı restoratif materyallerin yüzey pürüzlülüğü ve biyofilm oluşumunun In Vitro olarak incelenmesi
In Vitro investigation of surface roughness and biofilm formation on different restorative materials stored in food-simulating solutions
  1. Tez No: 947367
  2. Yazar: MEHMET ALPEREN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE GİZEM YENİDÜNYA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı gıdaları taklit eden solüsyonlarda bekletilen farklı restoratif materyallerin, yüzey pürüzlülüğü ile biyofilm oluşum parametrelerini analiz etmek ve bu parametreler arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Beş farklı restoratif materyal [alkasit, giomer, ormoser, direkt kompozit ve indirekt kompozit] ile hazırlanan 220 örnek gıdaları taklit eden solüsyonlarda (heptan, etanol, sitrik asit ve tükürük[kontrol]) bekletilme öncesinde rastgele gruplara ayrılmış, isimlendirilip numaralandırılmıştır. Başlangıç yüzey pürüzlülük değerleri ölçülen numuneler solüsyonlarda 7 gün süre ile bekletilmiştir. İkinci pürüzlülük değerleri kaydedilen örnekler ile sterilizasyon sonrasında bakteri adezyon deneyi gerçekleştirilmiş, yüzeylerdeki bakteri tutulumu colony forming unit (cfu) yöntemi ile ölçülmüştür. Önceden belirlenmiş 20 adet numune bakteri adezyon deneyi sonrası taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile görüntülenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to analyze the surface roughness and biofilm formation parameters of different restorative materials immersed in that food-simulating liquid, and to evaluate the relationship between these parameters. Materials and Methods: A total of 220 samples made from five restorative materials (alkasit giomer, ormocer, direct composite, and indirect composite) were divided into groups and immersed in food-simulating solutions (heptane, ethanol, citric acid and saliva [control]) for 7 days. Initial and final surface roughness values were measured, followed by bacterial adhesion testing after sterilization using the colony-forming unit (cfu) method. Scanning electron microscopy (SEM) was used to examine 20 pre-selected samples after the bacterial adhesion test.