Gençlerde sosyal medya kullanımının beden algısı ve görünüş tercihlerine etkisi: Ankara örneği
The effect of social media use on body perception and appearance preferences among young people: Ankara example
- Tez No: 947420
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ BEŞİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
21. yüzyılı ağlar çağı olarak adlandırmak mümkündür. Yaşanan teknolojik gelişmeler ve internetin ortaya çıkması, kullanıcıları ağlarla birbirine bağlamıştır. Sosyal medya uygulamaları, olumlu ve olumsuz pek çok özelliğiyle günümüz ağ toplumunun en etkili araçlarından biri haline gelmiştir. Bu tez kapsamında literatürde dijital yerli olarak geçen teknolojinin içine doğmuş gençlerin görsel içeriklerle aktifleştiren sosyal medya platformlarından bedensel olarak nasıl etkilendikleri üzerinde durulmuştur. Bunu yaparken nitel araştırma yöntemi ve derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak kişilerin deneyimlerine dair derinlemesine bilgi edinilmiştir. 15 kadın 15 erkek toplam 30 katılımcıyla görüşmeler tamamlanmıştır. Görüşmeler sonucunda katılımcıların sosyal medya kullanımlarına bağlı olarak beden algılarında ve görünüş tercihlerinde ne gibi etkiler ortaya çıktığı 8 ayrı temada incelenmiştir. Bulgular, sosyal medya uygulamalarının katılımcıların beden algısı ve imajı, estetik anlayışı, benlik ve kimlik sunumu, sosyal ilişkiler kurma biçimleri, tüketim ve sağlık pratikleri üzerinde belirgin bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Erkek ve kadın katılımcıların fikirleri bazen benzerlik bazen farklılık göstermiştir. Sanal hayatta beden sunumu ya da beden imajı konusunda, kadınlar fiziksel görünüme erkekler ise entelektüel görünüme daha çok önem vermişlerdir. Gerçekliğin hipergerçekliğe döndüğü noktalar da söz konusu olmuştur. Sosyal medyada paylaşılan içeriklere dönüt kişilerin sosyal onay ihtiyacını karşılamakta ve bedensel algısında önemli bir yer tutmaktadır. Uygulamalarda geçirilen süre ve maruz kalınan içerikler doğrultusunda etkilenme durumunun da arttığı görülmüştür. Sosyal medya uygulamaları bedenleri metalaştırarak, iktidar ve tahakküm oluşturmuştur. Araştırma sonucunda sosyal medyanın beden algısı ve görünüş tercihleri üzerinde oldukça katmanlı bir etki bıraktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is possible to describe the 21st century as the age of networks. Technological advancements and the emergence of the internet have connected users through various networks. Social media applications have become one of the most powerful tools of today's network society, with both positive and negative aspects. This thesis focuses on how young people, referred to in the literature as“digital natives,”are physically affected by social media platforms that engage them through visual content. Using a qualitative research method and in-depth interview technique, detailed insights were obtained into participants' experiences. Interviews were conducted with 30 participants in total—15 women and 15 men. As a result, the impact of social media use on body perception and appearance preferences was examined under eight main themes. The findings reveal that social media plays a significant role in shaping participants' body image, aesthetic perception, self- and identity-presentation, relationship-building patterns, consumption, and health behaviors. Male and female participants showed both similarities and differences in their views. While women emphasized physical appearance more in virtual body presentation, men prioritized intellectual appearance. In some cases, reality blurred into hyperreality. Feedback on shared content helped fulfill users' need for social approval and became central to body perception. The more time spent and the more content consumed, the greater the influence appeared to be. Social media platforms have commodified bodies and established mechanisms of power and control. Overall, the study shows that social media leaves a highly layered impact on body perception and appearance preferences.