Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde turizm eğitimi alan öğrencilerin staj yeterliliği konusunda işletme temsilcilerinin görüşleri: Ankara ili örneği
The opinions of business representatives on the internship competencies of students receiving tourism education at Vocational and Technical Anatolian High Schools: The case of Ankara province
  1. Tez No: 947419
  2. Yazar: NESLİHAN DERMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJDAT ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara ilindeki yoğunlaştırılmış eğitim veren Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde turizm eğitimi gören öğrencilerin staj yeterlilik düzeylerini, işletme temsilcilerinin değerlendirmeleri doğrultusunda çok yönlü biçimde incelemektir. Araştırma kapsamında, öğrencilerin staj dönemindeki durumları; cinsiyet, sınıf düzeyi, öğrenim alanı ve staj yapılan departman ilişkisi gibi değişkenler çerçevesinde değerlendirilmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli esas alınmıştır. Araştırmanın verileri, Ankara ilinde yoğunlaştırılmış turizm eğitimi veren Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde öğrenim gören ve 2024 yaz döneminde staj eğitimine katılan 10. ve 11. sınıf öğrencilerinin staj yeterliliklerinin değerlendirilmesine yönelik olarak, anket formu aracılığıyla öğrencilerin staj yaptıkları işletme yöneticilerinden toplanmıştır. Araştırma kapmasında 201 anket formu değerlendirmeye alınmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, öğrencilerin staj sürecinde genel olarak orta ve yüksek düzeyde mesleki yeterlilik sergilediklerini ortaya koymuştur. Özellikle iş disiplini, kişisel bakım, zaman yönetimi ve takım çalışmasına uyum gibi davranışsal yeterlilikler öne çıkmaktadır. Buna karşın, yabancı dil bilgisi, denetimsiz görev üstlenebilme ve problem çözme gibi alanlarda yeterlik seviyeleri daha düşük bulunmuştur. Ayrıca, öğrencilerin kendi alanlarıyla uyumlu departmanlarda staj yapmalarının, yeterlik algılarını olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Araştırmanın bulguları, staj uygulamasının mesleki gelişimi destekleyen güçlü bir araç olduğunu, ancak bu sürecin etkili olabilmesi için sektörle uyumlu bir uygulamalı eğitim sisteminin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Özellikle yabancı dil eğitimi ve bağımsız görev alma becerilerinin güçlendirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Turizm eğitimi kapsamında yapılan staj uygulamalarının öğrenci yeterlilikleri üzerindeki etkilerini ortaya koyarak, hem eğitim kurumlarına hem de turizm sektörüne katkı sağlayacak öneriler geliştirilmesine olanak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to conduct a multifaceted examination of the internship competency levels of students enrolled in tourism programs at Vocational and Technical Anatolian High Schools providing intensive education in Ankara, based on the evaluations of industry representatives. Within the scope of the research, students' performance during the internship period was assessed in relation to variables such as gender, grade level, field of study, and the department in which the internship was conducted. The study employed the relational survey model, a quantitative research design. Data were collected through a structured questionnaire administered to workplace supervisors of 10th and 11th grade students who participated in internships during the summer term of 2024 at institutions offering intensive tourism education in Ankara. A total of 201 questionnaires were subjected to analysis. The data were analyzed using the SPSS statistical software package. The findings indicate that students generally demonstrated moderate to high levels of vocational proficiency throughout the internship process. Notably, behavioral competencies such as work discipline, personal grooming, time management, and adaptability to teamwork were particularly prominent. However, lower proficiency levels were observed in foreign language skills, autonomous task execution, and problem-solving abilities. Furthermore, it was determined that students who interned in departments aligned with their field of study exhibited a more positive perception of their competencies. The findings underscore that internship practice serves as a vital instrument in fostering vocational development; however, its effectiveness depends on a training system that is closely aligned with sectoral demands. There is a particular need to enhance foreign language instruction and the development of independent working skills. The study provides valuable insights for both educational institutions and the tourism industry.