Makine öğrenmesi yöntemleri ile poliklinik bekleme sürelerinin tahmini
Prediction of outpatient waiting times using machine learning methods
  1. Tez No: 947559
  2. Yazar: GÖKHAN ÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN ERSOY, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Polikliniklerde bekleme sürelerinin etkin şekilde yönetilememesi, hasta memnuniyetini azaltmakta ve sağlık sistemlerinin kaynak planlamasını güçleştirmektedir. Bu çalışmada, makine öğrenmesi teknikleri kullanılarak poliklinik bekleme sürelerinin tahmin edilmesi, benzer çalışmalarda aynı amaçla kullanılmış algoritmaların karşılaştırılması ve en başarılı modelin belirlenmesi amaçlanmıştır. Mevcut araştırmalar genellikle tek bir branşa odaklanmış ve sınırlı ya da sentetik veri kullanılarak belirli algoritmalar üzerinden gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada ise literatürde kullanılan başlıca algoritmalar ele alınmış ve kapsamlı bir veri seti üzerinden çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın uygulama aşamasında, İstanbul'daki bir devlet hastanesine ait, 26 polikliniği kapsayan ve 49.387 gözlemden oluşan geniş ve gerçek bir veri seti üzerinden, toplam 16 farklı algoritma incelenmiştir. Modellerin performansı R² ve MAE metrikleriyle ölçülmüştür. Hiperparametre optimizasyonu için Bayesyen temelli Optuna aracı kullanılmıştır. Ayrıca modellerin yalnızca doğruluk düzeyleri değil, aynı zamanda eğitim süreleri de değerlendirilmiştir. Bu sayede, işlem verimliliği yüksek ve uygulanabilirliği güçlü yöntemlerin belirlenmesi sağlanmıştır. CatBoost, XGBoost ve HistGradientBoosting algoritmaları, yüksek doğruluk ve uygulanabilirlikleriyle öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The ineffective management of waiting times in outpatient clinics reduces patient satisfaction and complicates resource planning within healthcare systems. This study aims to predict outpatient clinic waiting times using machine learning techniques, compare algorithms commonly used for similar purposes in the literature, and identify the most effective model. Existing research typically focuses on a single department and employs limited or synthetic datasets, relying on a narrow range of algorithms. In contrast, this study evaluates the main algorithms found in the literature using a large and real dataset. During the implementation phase, a comprehensive dataset containing 49,387 observations across 26 outpatient clinics from a public hospital in Istanbul was analyzed using 16 different algorithms. Model performance was evaluated using R² and MAE metrics. For hyperparameter optimization, the Bayesian-based Optuna tool was employed. In addition to accuracy, the training durations of the models were also assessed. This approach enabled the identification of highly efficient and practically applicable methods. CatBoost, XGBoost, and HistGradientBoosting emerged as the most prominent algorithms due to their high accuracy and feasibility.