Kubad Abad Sarayı insan tasvirli çinilerinde giyim kuşam özelliklerinin incelenmesi
Investigation of clothing characteristics in the human designed tiles of the Kubad Abad Palace
  1. Tez No: 947646
  2. Yazar: DİLEK KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Giysi; insanların vücutlarını çevresel koşullardan muhafaza etmek için farklı malzemeler kullanılarak oluşturulan örtülerdir. Zaman içerisinde giysi sadece koruma amaçlı değil sosyal, kültürel ve ekonomik kimliği de ifade eden bir araç haline gelmiştir. Yaşam biçimi ve kültürel değerlerin etkileri giyim-kuşamda hissedilmektedir. Türk yaşam biçimi ve kültürü giyim özelliklerine yansımıştır. Selçuklu giyim kültürü hakkında günümüze çok fazla somut veri kaynağı ulaşmamış olsa da dönemin sanat eserlerinden giyim kültürünü yansıtan kaynaklar mevcuttur. Dönemin sanat eserlerinden biri olan çinilerde Selçuklu giyim kültürüne dair bilgiler elde edilmektedir. Tezde kullanılan çiniler Kubad Abad Sarayı'na aittir. Kubad Abad Sarayı I. Alaeddin Keykubat tarafından yaptırılmış zaman içerisinde harabeye dönüşmüştür. Kubad Abad Saray süslemesinde kullanılan insan figürlü çiniler giyim özellikleri hakkında bilgi edinmek amacı ile incelenmiştir. Giysi analiz formlarında; çinilerin model resmi çizimleri ile giysi türü, giysiyi tamamlayan aksesuarlar, renk kumaş özellikleri, giysi model özellikleri ve süsleme özellikleri belgelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Clothes are covers created using different materials to protect people's bodies from environmental conditions. Over time, clothing has become a tool that expresses not only protection but also social, cultural and economic identity. The effects of lifestyle and cultural values are felt in clothing. Turkish lifestyle and culture are reflected in clothing features. Although there are not many concrete data sources about the Seljuk clothing culture, there are sources reflecting the clothing culture from the artworks of the period. Information about the Seljuk clothing culture is obtained from the tiles, one of the works of art of the period. The tiles used in the thesis belong to Kubad Abad Palace. Kubad Abad Palace was built by Alaeddin Keykubat I and turned into ruins over time. The tiles with human figures used in the decoration of Kubad Abad Palace were analyzed in order to obtain information about their clothing characteristics. In the garment analysis forms; with the model drawing of the tiles, the type of garment, accessories complementing the garment, color fabric properties, garment model properties and ornamentation features were documented.