Sigorta sektöründe sahiplik yapısı, reasürans ve özsermaye maliyeti: Türkiye hayat dışı sigorta şirketleri üzerine bir uygulama
An empirical analysis of ownership structure, reinsurance and cost of equity in the Turkish non-life insurance sector
- Tez No: 947690
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM ÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sigortacılık, Insurance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sigortacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'deki hayat dışı sigorta sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin sahiplik yapısı, reasürans kullanımı ve risk yönetimi uygulamalarının özsermaye maliyeti üzerindeki etkilerini hem teorik hem de ampirik düzeyde analiz etmektedir. Gelişmekte olan ekonomilere özgü dinamikleri dikkate alan bu çalışma, halka açık ve halka açık olmayan sigorta şirketlerinin tümünü kapsayan 2002-2022 dönemine ait özgün bir panel veri seti kullanarak literatürdeki önemli bir boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Tezin teorik temeli vekalet teorisi, portföy teorisi, kaynak bağımlılığı kuramı ve finansal hiyerarşi teorisinin sentezine dayanmaktadır. Özsermaye maliyeti tahmininde, halka açık olmayan firmalar için uygun olan Full Information Beta (FIB) ve Rubinstein-Leland (R-L) yöntemleri uygulanmıştır. Bulgular, reasürans oranı ile özsermaye maliyeti arasında ters U şeklinde doğrusal olmayan bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca kamu sahipliğinin özsermaye maliyetini artırdığı, yabancı sahipliğin ve sahiplik yoğunluğunun ise azaltıcı etkide bulunduğu saptanmıştır. Risk çeşitlendirme düzeyinin yüksek olması ve underwriting performansının istikrarı özsermaye maliyetini düşürücü yönde etkilerken; sermaye yeterliliği ve mali sağlamlık göstergeleri şirketlerin reasürans stratejileri üzerinde belirleyici olmuştur. Elde edilen bulgular, gelişmekte olan bir sigorta piyasasında risk yönetimi, sahiplik yapısı ve finansal kararlar arasındaki etkileşimi bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirmekte ve politika yapıcılar ile sektör profesyonellerine yönelik önemli stratejik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation investigates the effects of ownership structure, reinsurance utilization, and risk management practices on the cost of equity in the Turkish non-life insurance sector. Addressing a significant gap in the literature, this study employs an original panel dataset covering the period 2002–2022 and includes non-listed insurance companies, which are rarely analyzed in developing market contexts. The theoretical framework is grounded in agency theory, portfolio theory, resource dependence theory, and the financial hierarchy theory. For the estimation of cost of equity, the Full Information Beta (FIB) and Rubinstein-Leland (R-L) models are applied, particularly suitable for non-public firms. Findings reveal a non-linear (inverted U-shaped) relationship between reinsurance ratio and cost of equity. Public ownership is associated with a higher cost of equity, while foreign ownership and ownership concentration are found to reduce it. Moreover, higher risk diversification and stable underwriting performance lower equity costs, whereas capital adequacy and financial soundness indicators significantly influence reinsurance decisions. This study provides a comprehensive understanding of how strategic risk transfer mechanisms, ownership structures, and financial resilience interact to shape equity financing costs in an emerging insurance market. The empirical results offer valuable implications for policymakers, regulators, and industry stakeholders.