Tatlıçay Deresi (Çankırı) su kalitesinin mevsimsel değişimi
Seasonal variation of Tatlıçay Creek (Çankırı) water quality
  1. Tez No: 947691
  2. Yazar: AMBASSA ALI AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYHUN GÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı Tatlıçay deresi suyunun su kalitesi parametrelerinin mevsimsel değişiminin araştırılmasıdır. Böylece suyun kullanım amaçlarının uzun dönemli planlanmasında veri alt yapısı oluşturulacak, planlamacılara öneriler belirlenecektir. Tatlıçay, Çankırı ili merkezinden geçerek Acıçay deresine birleşmektedir. Tatlıçay sulama ve rekreasyon amaçlı olarak kullanılmaktadır. Akarsuyun havzasında yerleşim, tarımsal faaliyetler, sanayi tesisleri, ormanlık alanlar ile şiddetli erozyona uğramış bölgeler bulunmaktadır. Tüm bu havza karakteristiklerine bağlı olarak akarsuyun debisi mevsimsel olarak büyük değişiklikler gösterebilmektedir. Bu durum su kalitesi özelliklerini doğrudan etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the seasonal changes in water quality parameters of Tatlıçay stream water. Thus, a data infrastructure will be created for long-term planning of water usage purposes and recommendations will be determined for planners. Tatlıçay passes through the center of Çankırı province and joins the Acıçay stream. Sweet tea is used for irrigation and recreation purposes. There are settlements, agricultural activities, industrial facilities, forest areas and areas subject to severe erosion in the river basin. Depending on all these basin characteristics, the flow rate of the stream may vary greatly seasonally. This directly affects water quality characteristics.