Reklamlarda korku çekiciliği kullanımının tüketici satın alma niyetiyle ilişkisinin nöropazarlama perspektifinden incelenmesi
Investigation of the relationship of the use of fear attraction in advertising with consumer purchasing intention from the perspective of neuromarketing
  1. Tez No: 947694
  2. Yazar: FİLİZ BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAMİ VAROL ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma, reklamlarda korku çekiciliğinin tüketici satın alma niyeti üzerindeki etkisini nöropazarlama perspektifinden derinlemesine inceleyerek, tüketicilerin beyin aktiviteleri ve duygusal tepkileri ile satın alma davranışları arasındaki karmaşık ilişkiyi anlamaya yönelik önemli katkılar sunmayı amaçlamaktadır. Korku çekiciliği, pazarlama alanında sıkça kullanılan bir teknik olup, tüketicilerin olumsuz sonuçlardan kaçınma veya olumlu sonuçlara ulaşma motivasyonunu tetikleyerek ürün veya hizmete yönelik ilgiyi artırmayı hedefler. Nöropazarlama yöntemleri, geleneksel araştırma yöntemlerinin ötesine geçerek, tüketicilerin bilinçaltı tepkilerini ve duygusal durumlarını ölçme fırsatı sağlamaktadır; bu da reklam stratejilerinin daha etkili biçimde tasarlanmasına olanak tanır. Araştırmada göz izleme (Eye Tracking), ve deri iletkenliği (Galvanic Skin Response) gibi nörobilimsel teknikler kullanılarak, korku çekiciliği içeren reklamlara maruz kalan tüketicilerin beyin aktiviteleri, dikkat süreleri ve duygusal tepkileri detaylı bir şekilde analiz edilecektir. Özellikle korku düzeyinin, reklamların hatırlanabilirliği, marka algısı ve satın alma niyeti üzerindeki etkileri titizlikle incelenecek ve optimal korku düzeyinin belirlenmesi hedeflenecektir. Elde edilecek bulgular, reklam verenlerin korku çekiciliğini etkili bir şekilde kullanarak tüketici davranışlarını yönlendirme ve satın alma niyetini artırma konusundaki bilimsel temelli stratejilere yönelmelerine yardımcı olabilecektir. Ayrıca, bu çalışma, nöropazarlama alanındaki literatüre değerli katkılar sağlayarak, tüketici davranışlarının daha iyi anlaşılması ve pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi konusunda yenilikçi perspektifler sunmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, korku çekiciliği ile tüketici psikolojisi arasındaki etkileşimi anlamak, gelecekteki pazarlama kampanyalarının başarısını artırmak için kritik bir adım olacaktır.
Özet (Çeviri)
This research aims to provide important contributions to understanding the complex relationship between consumers' brain activity and emotional reactions and purchasing behaviors by examining the effect of fear Deceleration on consumer purchasing intention in advertising in depth from a neuromarketing perspective. Fear attraction is a technique frequently used in the field of marketing and aims to increase interest in a product or service by triggering consumers' motivation to avoid negative consequences or achieve positive results. Neuromarketing methods go beyond traditional research methods and provide an opportunity to measure the subconscious reactions and emotional states of consumers, which allows advertising strategies to be designed more effectively. In the study, brain activity, attention span and emotional reactions of consumers exposed to ads containing fear attraction will be analyzed in detail using neuroscientific techniques such as eye tracking, and GSR. In particular, the effects of the fear level on the memorability of ads, brand perception and purchasing intention will be carefully examined and it will be aimed to determine the optimal fear level. The findings will be able to help advertisers turn to science-based strategies to effectively use fear appeal to guide consumer behavior and increase purchasing intention. In addition, this study aims to provide innovative perspectives on the development of marketing strategies and a better understanding of consumer behavior by providing valuable contributions to the literature in the field of neuromarketing. In this context, Deciphering the interaction between fear appeal and consumer psychology will be a critical step to increase the success of future marketing campaigns.