Osmanlı Devleti'nde yabancı sigorta şirketlerinin denetimi ve hukuki statüsü
Supervision and legal status of foreign insurance companies in the Ottoman Empire
  1. Tez No: 947693
  2. Yazar: MÜBERRA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ÜNAL ÖZKORKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 538
Özet
Batı kaynaklı bir kurum olan modern sigorta Osmanlı Devleti'ne, esas olarak Batı'da ekonomik, sosyal, siyasal, hukuksal anlamda yaşanan gelişmeler içerisinde şekillenen yabancı sigorta şirketlerinin faaliyetleriyle girmiştir. Bu şirketlerin faaliyetleri, devletin iktisadi anlamda dışa açık bir yapı benimsemesine paralel olarak hukuki anlamda da yüzünü Batı'ya döndüğü 19. yüzyılın özellikle ikinci yarısından itibaren karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada, ülkede var olan kapitülasyon düzeni altında denetimsiz olarak ve sadece kendi ticari kazançlarını gözeterek faaliyet gösteren bu şirketlerin, kamu düzeni ve milli menfaatleri korumak amacıyla yürürlüğe konulan kanuni düzenlemelerle denetim altına alınmasına yönelik mücadele ve ilgili düzenlemelerde yer alan denetim hukukuna ilişikin hükümler; bununla birlikte söz konusu şirketlerin hukuki statüsü incelenmiştir. İlgili hususlarda edinilen tecrübe, Cumhuriyet Dönemi'nde bu konularda benimsenen hukuk politikası ve kanuni düzenlemeler için bir altyapı ve vizyon sağlamış olup; Türk sigorta hukukunun tarihsel gelişiminde önemli bir aşamayı teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Modern insurance, a Western-based institution, entered the Ottoman Empire mainly through the activities of foreign insurance companies that were shaped by the economic, social, political and legal developments in the West. The activities of these companies have been encountered especially since the second half of the 19th century, when the state turned to the West in a legal sense, in parallel with the adoption of an economically open structure. In this study, the struggle to control these companies, which operate unsupervised and only considering their own commercial gains under the capitulation system existing in the country, with the legal regulations enacted to protect public order and national interests, and the provisions regarding the audit law included in the relevant regulations, in addition to these the legal status of the companies was examined. The experience gained in relevant matters provided an infrastructure and vision for the legal policy and legal regulations adopted on these matters in the Republican Era; It constitutes an important stage in the historical development of Turkish insurance law.